Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Matrioszka (MKV) na wielkim ekranie

Od kiedy magnetowidy zostały zastąpione napędami optycznymi DVD, a teraz BD - zaczęliśmy przechowywać nasze filmy w postaci cyfrowej. Kopie materiałów zgrywanych z już istniejących nośników czy własnoręcznie przechwytywane kartami wideo ze źródeł analogowych, nasze nagrania zazwyczaj były przechowywane w popularnych DiviX-ach lub kodowane konkurencyjnym Xvid-em. W dobie cyfrowych aparatów i nowoczesnych kamer full hd, nasze zbiory filmów rodzinnych - upakowane są kodekiem h264 (MOV, MP4, TS, MTS itp), który jest w tym momencie bardzo powszechną formą przechowywania materiału wideo w wysokiej rozdzielczości. Pomimo tego, że wygodnie możemy przechować nasze pliki audio-wizualne na coraz to pojemniejszych dyskach twardych lub w chmurach wszelkiej maści, a następnie oglądać je na monitorze, laptopie czy tablecie, to od czasu do czasu zachodzi konieczność "puszczenia" filmu z wakacji lub uroczystości rodzinnej, na dużym ekranie w salonie. Nawet ładnie opracowany i wyrenderowany film możemy potrzebować wypalić na płytce DVD lub BD.
Authoring do formatu Blu-ray nie zawsze będzie wygodnym sposobem na "upchanie"
więcej niż jednego nagrania na tym samym nośniku. Lepiej czasem byłoby zgrać kilka klipów w formie luźnych plików. Wszystko pięknie ładnie, ale czy nie można by było trochę "ulepszyć doznania" podczas odtwarzania tak przechowywanego materiału? Można!

Wystarczy "przełożyć" nasze media do kontenera Matroska (MKV). A co to jest ten mkv? Jest to kontener multimedialny na wolnej licencji, w którym możemy przechowywać oprócz obrazu, również wiele strumieni audio (np. wiele ścieżek językowych), pliki z napisami, podział na rozdziały. Wewnątrz jednego pliku możemy umieścić wiele różnych strumieni, a następnie zrobić z nich użytek za pomocą naszego kina domowego.

Co będziemy potrzebowali? Najlepiej zaopatrzyć się w poniższe aplikacje:

  • MKVToolNix - aplikacja pozwalająca połączyć strumienie audio i wideo do kontenera MKV
  • Aegisub - edytor napisów do filmów
  • VLC - odtwarzacz do multimediów

1. Muxowanie strumieni do MKV

Zaczynamy od wczytania klipu wideo (np. z aparatu lub kamery). Najprościej można to zrobić, poprzez przeciągnięcie ikony filmu na okno programu MKVToolNix. Aplikacja wyświetli strumienie audio i video. Następnie przechodzimy do Menu: "Muksowanie>dodaj opcje do linii komend". W pole na samym dole wpisujemy:--engage no_cue_duration --engage no_cue_relative_position --clusters-in-meta-seek

Następnie zaznaczamy opcję "Zapisz jako domyślne dla nowych zadań".
Te dodatkowe parametry usprawniają proces odtwarzania, szczególnie przydatne w stacjonarnych odtwarzaczach. Pominięcie tych ustawień, może powodować problemy z przewijaniem lub poruszaniem się między rozdziałami. Do widoku głównego możemy dodać dodatkowe ścieżki dźwiękowe czy napisy. Dla każdej ścieżki możemy ustawić jej nazwę i oznaczenie języka. Bardziej inteligentne odtwarzacze powinny wyświetlić te nazwypodczas przełączania strumieni. Na karcie "Opcje formatu ścieżki" warto ustawić proporcje obrazu dla ścieżki wideo. Następnie wystarczy wybrać [Rozpocznij muksowanie] - zostanie utworzony plik *.mkv z naszym materiałem. Program połączy wszystkie widoczne strumienie w jednym pliku, bez dokonywania rekompresji (bez zmiany kodeka), tym samym jakość materiału pozostanie bez zmian.

2. Tworzenie napisów

Aegisub - to aplikacja do tworzenia napisów o dużych możliwościach. Po jej uruchomieniu przeciągamy nasz klip na główne okno programu i w okienku edytora, wpisujemy pierwszy napis. Łapiąc za suwak pod klipem wideo, możemy ustawić czas, w którym zechcemy dodać kolejny napis. Następnie klikamy prawym przyciskiem myszy na liście napisów i wybieramy "WSTAW Z CZASEM WIDEO PO". Pojawi nam się nowa linia napisów z czasem rozpoczęcia następującym po pierwszym wpisie i znów możemy wpisać tekst w okienku edytora.

Aegisub może ustawić wiele atrybutów dla napisów, jednak nasz stacjonarny sprzęt może nie obsługiwać tych "efektów" i w konsekwencji zobaczymy "krzaki". Dlatego na początek zalecam wstrzymanie się z upiększaniem. Dobrym pomysłem jest uruchomienie słownika pisowni, aby zminimalizować zapisanie błędów w naszym dziele. Nie ma nic gorszego jak byk w napisach w filmie z uroczystości rodzinnej. Odpowiedni słownik dla naszego języka znajdziemy na stronie programu. Następnie wystarczy go uruchomić i zainstalować.

Gdy już mamy wszystko zrobione, zapisujemy naszą pracę do pliku. W tym celu wybieramy z menu Plik->Export subtitles... Ustawiamy kodowanie polskich znaków na UTF-8 i klikamy na [Eksport...] Tutaj mamy możliwość wybrania formatu zapisu i sugeruję wybrać popularnego SRT (SubRip), zapewnia on obsługę popularnych atrybutów takich jak pogrubienie, kursywa czy podkreślenie. Drugim możliwym formatem jest ASS (Advanced SubStation Alpha), umożliwia rozbudowane sterowania napisami z wyborem czcionki, ustawianiem pozycji, przekształceniami, a nawet umożliwia rysowanie kształtów. Niestety większości z tych efektów nie zobaczymy na stacjonarnych playerach.

Po zapisaniu pliku z napisami, przechodzimy do programu MKVToolNix i dołączamy go do listy naszych strumieni. Możemy ustawić język i nazwę napisów. Możemy dodać wiele zestawów napisów, które będą zawierały np. różne wersje językowe.Teraz wystarczy tylko zmuksować do MKV.

3. Tworzenie rozdziałów

W programie MKVToolNix, przechodzimy na kartę "Edytor rozdziałów" i wybieramy opcję z menu "Edytor rozdziałów->Nowe rozdziały". Zostanie utworzony główny identyfikator rozdziałów. Klikamy [Dodaj rozdział], aby utworzyć pierwszy wpis. W polu "Początek" należy wpisać czas rozpoczęcia rozdziału - dla pierwszego należy wpisać:
"00:00:00", gdzie odpowiednio [gg:mm:ss]. Do rozdziałów możemy przypisać nazwę - będzie nam łatwiej się z orientować. Teraz wystarczy zapisać rozdziały do pliku mkv "Edytor rozdziałów->Zapisz do pliku Matroski" - wskazujemy tutaj nasz uprzednio zmuksowany plik. Zalecam też wykonanie kopii do pliku XML za pomocą opcji "Zapisz jako". Tak zapisane indeksy można wczytać na karcie "Globalne" w ramce "Rozdziały", będą one wówczas zapisywane automatycznie podczas muksowania, będzie to wygodne rozwiązanie podczas poprawek np. napisów i ponownego muksowania.

Tak przygotowany plik MKV, powinien być poprawnie odtwarzany z możliwością włączenia napisów i przechodzenia między rozdziałami, które jest bardzo pomocne w przypadku potrzeby szybkiego przeskoczenia do odpowiedniej sceny naszego nagrania.

Aby sprawdzić działanie naszych poczynań, najlepiej użyć odtwarzacza VLC, który bardzo dobrze poradzi sobie z obsługą naszego ulepszonego materiału filmowego. Jak już wszystko przetestujemy, to wystarczy zapisać np. na pendrive-a i sprawdzić działanie w odtwarzaczu Blu-ray czy naszym Smart TV. 

oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
Over   9 #1 06.03.2014 15:33

MKV moim zdaniem jest jednym z najlepszych jak nie najlepszym formatem do odtwarzania filmów.

Kleryk_LDZ   9 #2 06.03.2014 17:19

@Over Popieram w 100% Twoja wypowiedź. Ja też uważam ten format jako jeden z lepszych.

Magnum 44   17 #3 06.03.2014 17:53

Ja także uważam ten format za najlepszy :D

A czy przypadkiem MKV nie posiada możliwości posiadania wielu strumieni wideo w jednym pliku? Bo coś mi się wydaję, że posiada :P

Frankfurterium   10 #4 06.03.2014 18:49

@all
Kontener to nie to samo co format. Różnica wbrew pozorom dosyć spora.

Szkoda tylko, że od dłuższego czasu projekt nie jest rozwijany. Parę lat czekałem na obiecane interaktywne menu w stylu tego, co się wyświetla po odpalaniu płyt DVD :-/

bravo   19 #5 06.03.2014 19:04

@Magnum 44 - można wsadzić kilka strumieni wideo, ale w praktyce stacjonarki nie umożliwiają przełączania strumieni wideo. Poza tym miałoby chyba to sens w przypadku zastosowania menu (gdyby było zaimplementowane), tak to byłoby tak samo martwe, jak kąty kamery w DVD, których nikt chyba nigdy nie zrobił...

@Frankfurterium - Specyfikacja wstępnie definiuje obsługę menu, ale niestety brak jest implementacji. Może kiedyś doczekamy się kogoś, kto pchnie prace do przodu.

Over   9 #6 06.03.2014 23:29

Film dużo zajmuje miejsca na dysku ale jakość nie ma sobie równych :)

dzikiwiepsz   13 #7 06.03.2014 23:42

Dla mnie zaletą MKV jest to że można mieć w nim film z kilkoma ścieżkami dźwiękowymi co w przypadku np avi raczej nie jest możliwe.
PS. a czy czasem matrioszka to nie jest taka fajna ruska lalka ?

  #8 07.03.2014 02:09

@Over
Przecież w tekście wyraźnie wspomniane jest że mkv jest kontenerem, więc co wspólnego ma z jakością?

  #9 07.03.2014 16:54

Dobra porada w tym artykule dla początkujących i nie tylko,ponieważ ten program oferuje wiele innych funkcji,Łączenie plików - uwaga.. muszą mieć te same frame rate (powiedzmy dwa pliki np;23.970)Nie ma znaczenia,czy te pliki mają różne rozciagnięcie obrazu.Ale muszą mieć tą samą początkową składnię np:1920-1080,a drugi plik - 1920-890. MKVToolNix nie wymusza pliku końcowego dla Matrioszki.Stary numer znany z innych podobnych programach. Na końcu pliku zmienić - mkv. na mp4.Migiem sprawa załatwiona mając plik końcowy na mp4 h264

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #10 09.03.2014 12:06

No właśnie, mkv jest dalej rozwijany, czy to już raczej ciekawostka?

  #11 11.03.2014 08:54

Magnum 44: w AVI też można wsadzić kilka ścieżek audio. Ale o ile wiem, nie można nadawać im nazw. Nie można za to wsadzić do AVI np ścieżki napisów.

Co warto jeszcze dodać: w mkv można określić format 3d - co lepsze telewizory na tej podstawie automatycznie przełączają się w odpowiedni tryb 3d (góra-dół, prawo-lewo itd). Można określić proporcje wyświetlania obrazu i docelową preferowaną rozdzielczość ekranu. Można dodawać załączniki (chociaż nie widziałem jeszcze playera który by potrafił je wyświetlić).

Co do wielu strumieni wideo to można oczywiście, ale znów mało który odtwarzacz potrafi to obsłużyć. Stacjonarny pewnie żaden, na PC - VLC wyświetla wszystkie strumienie jednocześnie w wielu oknach (czemu - nie wiem, ale na forum VLC twierdzili że to prawidłowo). Ale np smplayer na linuksie ładnie to obsługuje, można przełączać pomiędzy ścieżkami wideo tak samo jak pomiędzy ścieżkami audio.

  #12 23.01.2016 22:35

@Over: Ash Hollywood, Ty nie w pracy?