Chrome nie zje całej pamięci, sam zamrozi nieaktywne karty

Strona głównaChrome nie zje całej pamięci, sam zamrozi nieaktywne karty
29.07.2015 13:29
Chrome nie zje całej pamięci, sam zamrozi nieaktywne karty
Redakcja
Redakcja

Choć przeglądarka Google Chrome jest użytkowana przez niemal połowę internautów z całego świata, nie jest to produkt doskonały. Problemem jest często apetyt na pamięć, niemniej całkiem prawdopodobne, że niebawem się to zmieni. Autorzy pracują nad rozwiązaniem, które będzie zamrażać nieaktywne karty i tym samym zwalniać pamięć.

Przeglądarka firmy Google potrafi konsumować ogromną ilość pamięci operacyjnej, choć najczęściej takie sytuacje występują nie bez powodu: użytkownicy otwierają zbyt wiele kart, korzystają z różnych rozszerzeń, a także w nieprawidłowy sposób modyfikują ustawienia programu. W efekcie Chrome często nie nadaje się na nieco starsze komputery, które nie są wyposażone w kilka GB pamięci RAM. Deweloperzy postanowili tę sytuację zmienić i zastosować dobrze znane, sprawdzone rozwiązanie stosowane już w Chrome OS – wystarczy przecież „uśpić” nieaktywne karty, tym bardziej że w tej przeglądarce stanowią one osobne procesy.

350139835992008641

Jak na razie nowy mechanizm jest dostępny jedynie w testowych wersjach Chrome i Chromium (my testowaliśmy go w edycji Canary) i domyślnie wyłączony. Wystarczy przejść na podstronę chrome://flags, a następnie uruchomić opcję Enable tab discarding. Po ponownym uruchomieniu przeglądarka będzie monitorować dostępność wolnej pamięci i w razie potrzeby automatycznie usypiać karty, z których nie korzystamy. Te nie różnią się niemalże niczym od standardowych – dopiero po ich wybraniu zorientujemy się, że strona jest ładowana ponownie. Aby sprawdzić, które strony zostały uśpione, a także wymusić ręczne wstrzymanie dowolnej karty wystarczy przejść pod adres chrome://discards. Zobaczymy wtedy prostą stronę z listą witryn i informacjami, w jakim są stanie.

Nie wiadomo kiedy dokładnie mechanizm trafi do wersji stabilnej, ale z podobnego rozwiązania, do tego znacznie bardziej rozbudowanego może już teraz skorzystać każdy zainteresowany – zapraszamy do naszego artykułu, w którym opisujemy rozszerzenie The Great Suspender. Pozwala ono na automatyczne usypianie kart po określonym czasie. Efekty są bardzo dobre, bo nie tylko zwalniamy pamięć dla innych aplikacji, ale i unikamy sytuacji, w których system musi zapisywać dane na dysku twardym z powodu braku wolnej pamięci RAM. Jeżeli natomiast doprowadzimy do takiej sytuacji, na pewno to odczujemy ze względu na znacznie wolniejszą pracę, nawet w przypadku szybkich dysków SSD.

Warto zająć się także innymi ustawieniami przeglądarki i sprawdzić aktualnie zainstalowane rozszerzenia. Jeżeli chcecie kompleksowo sprawdzić swojego Google Chrome, zmienić odpowiednie opcje i przeglądarkę przyśpieszyć, zapraszamy do lektury naszego poradnika. Tłumaczymy w nim krok po kroku, jak można to zrobić.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)