Chrome OS z odtwarzaczem i rozszerzeniami

Jak wynika z treści wywiadu, którego Etan Bencuya, Google PR oraz Papakipos Matthew, dyrektor techniczny projektu Chrome OS udzielili serwisowi Ars Technica, nowy system operacyjny Google ma zapewnić użytkownikom podstawową funkcjonalność w niemal wszystkich kwestiach, w tym w odtwarzaniu multimediów.

Wojciech Cybulski

22.01.2010 17:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obaj panowie podkreślili, że Chrome OS przeznaczony będzie do pracy na netbookach, które służą głównie do przeglądania zasobów Internetu, komunikacji i wykonywania innych podstawowych czynności - nikt raczej nie będzie instalował na nich Photoshopa lub najnowszej części Call of Duty. Papakipos dodał, że Chrome OS powinien współpracować z niewielkimi maszynami działającymi na akumulatorze 8 i więcej godzin - wychodząc z domu nie będzie trzeba zabierać ze sobą ładowarki, która nieco waży. Dyrektor techniczny projektu Chrome OS zauważył również, że choć pewne odległe koncepcje zakładają integrację systemu Chrome OS z Androidem, obecnie nikt o tym nie myśli, a wszelkie wysiłki koncentrują się na niezależnym rozwijaniu obu tych produktów.

Sam Chrome OS ma działać głównie w oknie przeglądarki, co najlepiej ilustruje przykład z kliknięciem linka z adresem mailowym - o ile w Windows spowoduje to uruchomienie programu pocztowego, w Chrome OS po prostu zobaczymy nową kartę z otwartym edytorem naszej poczty w Gmailu. Podobne powiązania mają obejmować pliki - dokumenty Worda będziemy mogli edytować w Office Live, a zdjęcia obejrzymy w nowej karcie przeglądarki. Aplikacje fizycznie zainstalowane w systemie mają się niewiele różnić od tych działających w sieci - choć ich lista nie została jeszcze ukończona, możemy spodziewać się m.in, odtwarzacza multimediów, programu do katalogowania zdjęć oraz komunikatora wideo, który wykorzysta obecną w netbooku kamerę i mikrofon. Google planuje także wprowadzić do Chrome OS możliwość instalowania rozszerzeń, które będą zwiększały funkcjonalność interfejsu użytkownika i systemu operacyjnego.

Istotny nacisk w Chrome OS ma zostać położony na kwestie bezpieczeństwa. W związku z planami zintegrowania w systemie mechanizmu geolokacji twórcy chcą zablokować możliwość nieautoryzowanego śledzenia użytkownika w przypadku, gdy nie chce on ujawniać swojego położenia. Architektura systemu oraz zasady pracy jego składników mają także blokować możliwość rozprzestrzeniania się wirusów i zniwelować zagrożenia, na jakie może natknąć się Internauta przeglądając zasoby sieci.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Komentarze (12)