Coraz mniej wolnych pul adresów IPv4

Grzegorz Niemirowski

01.02.2011 14:14, aktual.: 01.02.2011 14:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Organizacja Internet Assigned Numbers Authority (IANA) przekazała do użytku dwa z ostatnich siedmiu wolnych bloków adresów IPv4.

Przekazane bloki otrzymała organizacja Asia Pacific Network Information Centre (APNIC), która adresy do nich należące przekaże podmiotom ze swojego rejonu. APNIC dostała bloki 39/8 i 106/8 a więc dwie pule po 16 milionów adresów: 39.x.x.x i 106.x.x.x. Moment, w który pozostaje pięć ostatnich nieprzydzielonych bloków, powoduje uruchomienie automatycznej procedury przekazania po jednym z pozostałych bloków dla każdej z regionalnych organizacji adresowych.

W niedalekiej więc przyszłości IANA nie będzie już dysponowała żadnym wolnym blokiem, przydziałem adresów będą zajmować się już tylko organizacje regionalne. Gdy te przekażą adresy będące w ich dyspozycji, rozpocznie się handel adresami IPv4. Jest bowiem faktem, że wiele adresów będących w posiadaniu różnych instytucji i korporacji jest nieużywanych. Szczególnie dotyczy to podmiotów, które otrzymały duże bloki adresów w początkach rozwoju Internetu. Dopóki IPv6 nie zyska większej popularności, a obecnie jest ona pomijalnie mała, handel adresami IPv4 oddali na pewien czas groźbę wyczerpania się adresów IPv4.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)