Czytnik na Windows 10 znika, do plików PDF pozostanie Microsoft Edge

Strona głównaCzytnik na Windows 10 znika, do plików PDF pozostanie Microsoft Edge
21.11.2017 16:48
Czytnik na Windows 10 znika, do plików PDF pozostanie Microsoft Edge

Microsoft ogłosił, że aplikacja Czytnik, służąca do przeglądania plików w formacie PDF, nie będzie wkrótce dostępna na Windowsa 10. Można z niej korzystać do lutego 2018 roku. Następnie zostanie zastąpiona czytnikiem PDF wbudowanym w przeglądarkę internetową Microsoft Edge.

Wśród aplikacji domyślnie dostępnych w Windows 8, Microsoft instalował Czytnik. Aplikacja stworzona była dla nowego interfejsu Modern UI i w założeniach miała być wygodna w obsłudze zarówno na tradycyjnych PC, jak i tabletach. Aplikacja straciła na znaczeniu wraz z premierą Windows 10, a teraz firma z Redmond podjęła decyzję o jej całkowitym wycofaniu.

350206889356978113

Po uruchomieniu aplikacji Czytnik na Windowsie 10, wyświetlany jest komunikat, informujący o zakończeniu wsparcia. Czytnik nie będzie dostępny na „dziesiątkę”, a Microsoft zaleca korzystać z przeglądarki Edge. Użytkownicy na przesiadkę mają czas do 15 lutego 2018 roku. Dodatkowo podpowiedź sugeruje aplikacje do wyświetlania plików XPS i TIFF.

Podjęcia tej decyzji przez Microsoft można było się spodziewać. Aplikacja Czytnik nie była już domyślnie dostępna w Windows 10 – narzędziem do wyświetlania PDF-ów jest Microsoft Edge. Oczywiście bez przeszkód można korzystać z czytników wbudowanych w inne przeglądarki internetowe. Dziś własny czytnik posiada każda popularna przeglądarka – Google Chrome, Opera oraz Firefox.

Windows 10 musi upewnić się, że użytkownik woli jednak programy firm trzecich. ;)
Windows 10 musi upewnić się, że użytkownik woli jednak programy firm trzecich. ;)

Jeśli jednak nie chcemy korzystać z narzędzi dostarczanych w przeglądarkach internetowych, to warto sięgnąć po oddzielne programy do plików PDF. Programy firm trzecich najczęściej oferują bogatszą liczbę funkcji, które mogą okazać się przydatne przy pracy z wieloma dokumentami w formacie PDF.

Czytnik PDF wbudowany w Microsoft Edge.
Czytnik PDF wbudowany w Microsoft Edge.

W naszej bazie znajdziecie m.in. Foxit Reader, który stanowi wartą uwagi alternatywę dla Adobe Readera. Zapewnia rozbudowane funkcje, przejrzysty interfejs czerpiący ze wstążki z pakietu MS Office, a przy tym działa zadowalająco sprawnie, także na słabszych komputerach.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)