Czytnik na Windows 10 znika, do plików PDF pozostanie Microsoft Edge

Czytnik na Windows 10 znika, do plików PDF pozostanie Microsoft Edge

Czytnik na Windows 10 znika, do plików PDF pozostanie Microsoft Edge
21.11.2017 16:48, aktualizacja: 22.11.2017 11:09

Microsoft ogłosił, że aplikacja Czytnik, służąca do przeglądania plików w formacie PDF, nie będzie wkrótce dostępna na Windowsa 10. Można z niej korzystać do lutego 2018 roku. Następnie zostanie zastąpiona czytnikiem PDF wbudowanym w przeglądarkę internetową Microsoft Edge.

Wśród aplikacji domyślnie dostępnych w Windows 8, Microsoft instalował Czytnik. Aplikacja stworzona była dla nowego interfejsu Modern UI i w założeniach miała być wygodna w obsłudze zarówno na tradycyjnych PC, jak i tabletach. Aplikacja straciła na znaczeniu wraz z premierą Windows 10, a teraz firma z Redmond podjęła decyzję o jej całkowitym wycofaniu.

Obraz

Po uruchomieniu aplikacji Czytnik na Windowsie 10, wyświetlany jest komunikat, informujący o zakończeniu wsparcia. Czytnik nie będzie dostępny na „dziesiątkę”, a Microsoft zaleca korzystać z przeglądarki Edge. Użytkownicy na przesiadkę mają czas do 15 lutego 2018 roku. Dodatkowo podpowiedź sugeruje aplikacje do wyświetlania plików XPS i TIFF.

Podjęcia tej decyzji przez Microsoft można było się spodziewać. Aplikacja Czytnik nie była już domyślnie dostępna w Windows 10 – narzędziem do wyświetlania PDF-ów jest Microsoft Edge. Oczywiście bez przeszkód można korzystać z czytników wbudowanych w inne przeglądarki internetowe. Dziś własny czytnik posiada każda popularna przeglądarka – Google Chrome, Opera oraz Firefox.

Windows 10 musi upewnić się, że użytkownik woli jednak programy firm trzecich. ;)
Windows 10 musi upewnić się, że użytkownik woli jednak programy firm trzecich. ;)

Jeśli jednak nie chcemy korzystać z narzędzi dostarczanych w przeglądarkach internetowych, to warto sięgnąć po oddzielne programy do plików PDF. Programy firm trzecich najczęściej oferują bogatszą liczbę funkcji, które mogą okazać się przydatne przy pracy z wieloma dokumentami w formacie PDF.

Czytnik PDF wbudowany w Microsoft Edge.
Czytnik PDF wbudowany w Microsoft Edge.

W naszej bazie znajdziecie m.in. Foxit Reader, który stanowi wartą uwagi alternatywę dla Adobe Readera. Zapewnia rozbudowane funkcje, przejrzysty interfejs czerpiący ze wstążki z pakietu MS Office, a przy tym działa zadowalająco sprawnie, także na słabszych komputerach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)