Darmowe laptopy dla czwartoklasistów. Rząd wybrał model

Laptopy dla uczniów z nietypowym zabezpieczeniem. Orzeł na obudowie
Laptopy dla uczniów z nietypowym zabezpieczeniem. Orzeł na obudowie
Źródło zdjęć: © gov.pl

08.08.2023 19:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podjęto decyzję odnośnie modelu laptopów, które czwartoklasiści dostaną za darmo. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o wyborze dostawców laptopów dla ośmiu regionów. Trafią do nich urządzenia o wartości ponad 132 mln zł.

Otrzymaliśmy nowe informacje na temat darmowych laptopów dla czwartoklasistów, czyli jednego z głośniejszych programów Ministerstwa Cyfryzacji. Wybrani zostali dostawcy urządzeń dla ośmiu spośród 73 regionów, na które podzielony został przetarg. Z oficjalnego komunikatu Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że do szkół trafi 44 tys. 909 laptopów, na które przeznaczone zostaną 132 mln zł.

- Zgodnie z procedurą, po podpisaniu umów wykonawczych, firmy mają maksymalnie 40 dni na dostarczenie komputerów do szkół, ale przewidujemy, że w części przypadków ten czas może być krótszy - komentuje sprawę minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z najnowszego komunikatu ministerstwa wynika, że dostawców i sprzęt wyłoniono dla następujących regionów:

  • sandomiersko-jędrzejowski – HP ProBook 440 G9,
  • siedlecki – Dell Latitude 3540,
  • suwalski – Dell Latitude 3540,
  • bydgosko-toruński – Acer TravelMate P2 TMP215-54,
  • chełmsko-zamojski – HP ProBook 440 G9,
  • radomski – Dell Latitude 3540,
  • miasto Łódź – Dell Latitude 3540,
  • warszawski-zachodni – Dell Latitude 3540,

W każdym z regionów wybrano takiego oferenta, który zaproponował najniższą cenę. Wahała się ona od 2939,70 zł do 2950,77 zł, co mieści się w budżecie programu. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, w kolejnych umowach wykonawczych maksymalną cenę zakupu ustali się na poziomie najniższej zaproponowanej w pierwszej rundzie, czyli 2939,70 zł.

Darmowe laptopy dla czwartoklasistów. Tyle nas to będzie kosztować

Zakup blisko 400 tys. laptopów dla uczniów czwartych klas szkoły podstawowych to program kosztowny. Laptopy, które trafią do uczniów szkół publicznych i niepublicznych w 2023 r., będą kosztować łącznie ponad miliard złotych. To jednak nie koniec wydatków, ponieważ, jak zapewnia minister Cieszyński, podobne zakupy będą dokonywane co roku.

- Program wyposażania w laptopy uczniów klas IV zostanie z uczniami na stałe dzięki ustawie, którą w porozumieniu z Ministerstwem Cyfryzacji przygotowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Musimy zabezpieczyć kolejne roczniki tak, aby nowoczesny sprzęt był niezmiennym elementem polskiego systemu oświaty - komentuje Janusz Cieszyński.

Jak podkreśla minister, laptopy będą własnością rodziców uczniów, w związku z czym to oni będą decydować, w jaki sposób sprzęt będzie wykorzystywany. Janusz Cieszyński twierdzi jednak, że podstawowym celem programu jest wprowadzenie nowych technologii do edukacji. Przekazanie umowy będzie realizowane na podstawie umowy zawartej przez gminę lub szkołę z rodzicem ucznia, a wzór takiej umowy zostanie określony w rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (151)