Dekoder H.264 w JavaScript

Grzegorz Niemirowski

31.10.2011 23:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wcale nie tak dawno JavaScript był tylko dodatkiem do HTMLa, wprowadzającym pewne elementy dynamiki do statycznych stron. Z czasem jednak jego rola stawała się coraz większa i obecnie jest on jednym z głównych narzędzi do tworzenia aplikacji webowych. Nadal jednak pewne funkcje muszą być obsługiwane przez samą przeglądarkę lub odpowiedni plugin. Jedną z nich jest odtwarzanie filmów. Okazuje się jednak, że i tutaj JavaScript jest w stanie zaprezentować swoje możliwości.

Dekoder H.264 został napisany przez Michaela Bebenitę, programistę z Mozilli, i nosi nazwę kodową Broadway. Jest w stanie odtwarzać film z prędkością 30 klatek na sekundę. Broadway bazuje na dekoderze, z którego Google korzysta w Androidzie. Bebenita wraz ze swoimi współpracownikami uprościł go i przetłumaczył z bitkodu LLVM na JavaScript przy użyciu narzędzia Emscripten. Trwają też prace nad wersją kodeka pisaną ręcznie. Oryginalny kodek z Androida był napisany w C. Obecnie Broadway działa tylko z najnowszymi (nightly) buildami Firefoksa, posiadającymi odpowiednie optymalizacje dla JavaScriptu. Nadal jednak dekoder bardzo obciąża procesor, przez co jeszcze nie nadaje się do praktycznych zastosowań.

Kod źródłowy dekodera można pobrać z serwisu GitHub. Po jego ściągnięciu można uruchomić demo otwierając plik Demo/broadway.html. Można też obejrzeć prezentację dekodera z konferencji OOPSLA.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)