Dekoder H.264 w JavaScript

Dekoder H.264 w JavaScript

Grzegorz Niemirowski
31.10.2011 23:47

Wcale nie tak dawno JavaScript był tylko dodatkiem do HTMLa, wprowadzającym pewne elementy dynamiki do statycznych stron. Z czasem jednak jego rola stawała się coraz większa i obecnie jest on jednym z głównych narzędzi do tworzenia aplikacji webowych. Nadal jednak pewne funkcje muszą być obsługiwane przez samą przeglądarkę lub odpowiedni plugin. Jedną z nich jest odtwarzanie filmów. Okazuje się jednak, że i tutaj JavaScript jest w stanie zaprezentować swoje możliwości.

Dekoder H.264 został napisany przez Michaela Bebenitę, programistę z Mozilli, i nosi nazwę kodową Broadway. Jest w stanie odtwarzać film z prędkością 30 klatek na sekundę. Broadway bazuje na dekoderze, z którego Google korzysta w Androidzie. Bebenita wraz ze swoimi współpracownikami uprościł go i przetłumaczył z bitkodu LLVM na JavaScript przy użyciu narzędzia Emscripten. Trwają też prace nad wersją kodeka pisaną ręcznie. Oryginalny kodek z Androida był napisany w C. Obecnie Broadway działa tylko z najnowszymi (nightly) buildami Firefoksa, posiadającymi odpowiednie optymalizacje dla JavaScriptu. Nadal jednak dekoder bardzo obciąża procesor, przez co jeszcze nie nadaje się do praktycznych zastosowań.

Kod źródłowy dekodera można pobrać z serwisu GitHub. Po jego ściągnięciu można uruchomić demo otwierając plik Demo/broadway.html. Można też obejrzeć prezentację dekodera z konferencji OOPSLA.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)