Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Nowa DePesza — statystyki z bloga i odświeżony interfejs

W niedawnym wpisie odnośnie pierwszej aktualizacji dostałem bardzo dużo ciekawych uwag i pomysłów, jak ulepszyć kilka elementów w DePeszy. Przyznaję, że wiele z nich było bardzo twórczych i skłoniło mnie do poświecenia kilku wieczorów na doszlifowanie aplikacji. Ciesze się, że DePesza zyskała spore grono zainteresowanych osób chętnych do testów i dzielenia się pomysłami. Obecne wydanie jest już stabilnym i przyjemnym dla oka programem. Dziękuję również wszystkim za wnikliwe testy i podesłane uwagi (mordzio, PAMPKIN, AntyHaker, Berion, tylko_prawda).

Od kilkudziesięciu godzin w markecie dostępna jest druga aktualizacja do DePeszy.

DePesza dostępna jest w markecie Windows 10 (desktop i mobile). Bezpośredni link: DePesza.

Poniżej przedstawię zmiany, jakie zostały wprowadzone w tym wydaniu. Jest ich całkiem sporo i myślę, że zadowolą one użytkowników portalu z systemem Windows.

Po aktualizacji jeśli statystyki nie pokazują nic lub nie masz nowych powiadomień spróbuj się przelogować!

Nowe logo

Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą jest odświeżone logo. Po przedostatniej publikacji o zmianach w DePeszy zgłosił się do mnie Jarek Uliczka. Zaproponował stworzenie nowego loga do aplikacji, które bardziej pasowałoby do charakteru programu. Przyznaję, że wynikowa praca bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła i cieszę się z tej owocnej współpracy, za co dziękuję :)

Efekt finalny jest niezmiernie udany:

Statystyki do bloga

Nowa funkcjonalność, która zapewne przypadnie do gustu blogerom z portalu są statystyki. Pomysł podrzucił użytkownik mordzio. W dolnym menu na liście kontaktów znajduje się przycisk statystyki (ikonka kalkulatora). Przenosi on do podstrony, gdzie można uruchomić analizę, która zbierze wszystkie wpisy blogowe zalogowanej osoby.

Znajdziecie tutaj pełną listę wpisów z bloga, a także informacje o ilości wyświetleń i komentarzy oraz liczbę wpisów na głównej stronie. Publikacje można sortować po dacie wprowadzenia, wyświetleniach i komentarzach. Szybko odnajdziecie najchętniej czytane i komentowane pozycje, a także globalne statystyki odnośnie swojego bloga.

Szczegóły odnośnie uzyskiwania danych (HTML Agility Pack) opisałem w ostatnim wpisie.

Odświeżona lista z powiadomieniami

Sporo pomysłów podrzucił także Berion. Jednym z nich było lepsze wydzielenie notyfikacji na liście. Finalnie zdecydowałem się na lekką przezroczystość z białym tłem, aby uwidocznić poszczególne elementy. Dorzuciłem również animacje, które pojawiają się przy dodawaniu i usuwaniu pozycji z listy. Sama tabelka z powiadomieniami przestała także migać, w przypadku odświeżenia danych.

Same tło również zostało rozmyte, aby nie odciągało wzroku od głównego elementu - powiadomień.

Okrągłe awatary

Kolejna nowość zasugerowana przez Berion to użycie okrągłych awatarów, zamiast ich kwadratowych odpowiedników. Taka zmiana bardziej wpasowuje się z styl Windows 10. Awatary zostały zaokrąglone na liście notyfikacji, jak i w wyskakujących powiadomieniach.

Zielone ramki

Małym problemem, ale psującym jednak odbiór całości były, szare ramki okna w Windows 10. Zamieniłem je na zielone, z białym napisem, tak, aby pasowały bardziej do koloru przewodniego aplikacji.

Nowy pasek menu

Do poprawki poszedł także dolny pasek z menu. Obecnie ikony znajdują się po prawej stronie i są domyślnie zwinięte. Doszły również nowe pozycje: przejście do podstrony ze statystykami i ikona otwierająca okno z informacjami o aplikacji.

Przejście do kolejnego elementu po Enterze

Użytkownik kilijanek słusznie zauważył, że przydałoby się również przejście do kolejnych pól podczas logowania poprzez klawisz Enter. Mała rzecz, a o ile przyspiesza proces logowania. Teraz będąc w polu login i klikając na Enter przejdziemy do pola hasło. Z tego miejsca poprzez klawisz Enter rozpoczniemy proces logowania, bez potrzeby klikania ręcznie na przycisk Zaloguj się.

Menu na powiadomieniu

Na ten czas zdecydowałem się na zmianę w zarządzania pojedynczym powiadomieniem. Teraz klikając na element na liście otrzymamy menu z wyborem opcji do wybranej notyfikacji:

  • Otwórz link (ustawia jednocześnie status na przeczytany)
  • Ustaw jako przeczytany (tylko w nowych)
  • Usuń

Domyślny dźwięk powiadomienia

Wiele osób narzekało na domyślny dźwięk powiadomienia, który był dość specyficzny ;) Aby nikogo nie uszczęśliwiać na siłę, zmieniłem go na standardowy dźwięk systemowy. Jeśli ktoś będzie chciał ustawić inny, może oczywiście zrobić to z ustawień systemowych.

Kolejny krok - Xamarin

Mam nadzieję, że nowe zmiany zadowolą użytkowników. Wydaj się, że obecna wersja na Windows 10 i Mobile jest już całkiem ustabilizowana. W niedługim czasie rozpocznę szykowanie się do stworzenia wersji na Androida i iOS. Przygotowywać się będę z Pluralsightem. Mam nadzieję, że praca z Xamarinem pod Visual Studio nie okaże się multiplatformową udręką :)

Oczywiście nadal czekam na kolejne uwagi i ciekawe propozycje, a także na słowa otuchy i wirtualne poklepywanie po pleckach :P

Kod aplikacji jest otwarty, a aktualne źródła można znaleźć na GitHub pod adresem:https://github.com/djfoxer/dp.notification

 

windows programowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
tylko_prawda   11 #1 27.05.2016 18:34

Super :)
Będzie kiedyś wersja np. na Linuxa?

mordzio   15 #2 27.05.2016 19:43

Nowe logo wymiata! A nowe funkcje działają bez zarzutu.

bachus   23 #3 27.05.2016 23:15

Fajnie... fajnie... Próbuję zainstalować na Samsung Galaxy S5 i coś mi nie wychodzi - co robię źle? ;-)

msnet   22 #4 27.05.2016 23:50

@bachus: Zainstaluj najpierw na tym Windowsa 10 :D

AntyHaker   22 #5 28.05.2016 00:40

"Domyślny dźwięk powiadomienia"
Teraz jest miodnie :D

darek719   40 #6 28.05.2016 10:39

O dzieje się, zmiany na plus. Wygląda to super :)
Tylko trochę nie rozumiem tej zmiany logo? :)

djfoxer   19 #7 28.05.2016 12:22

@tylko_prawda: Dzięki. UWP na Mono nie pójdzie. Więc na ten czas raczej nie, ale zobaczymy w przyszłości. Obecnie priorytetem jest stworzenie apki na Androida.

@bachus: Hmmm, no nie wiem powinno pójść. Podaj login i hasło to sprawdzę ;)

@AntyHaker: Tyle szukałem tego dzwonka, a nikomu nie pasował :P :D

@darek719: Była możliwość zmiany to zmieniłem, trochę bardziej pasuje pod profil apki ;)

bachus   23 #8 28.05.2016 12:51

@djfoxer: może przez to, że próbowałem na Twoim loginie... zmieniałeś ostatnio hasło? Nadal masz "k0ch4m_m0rdz1a123!", czy coś się zmieniło?

AntyHaker   22 #9 28.05.2016 15:49

@djfoxer: Cóż poradzić :D Życie to wieczna walka z innymi ludźmi :P

Autor edytował komentarz w dniu: 28.05.2016 15:49
djfoxer   19 #10 28.05.2016 19:29

@bachus: nie nie nie, pomieszałeś, to hasło na konto przystojny_bloger_na_litere_m@buziaczek.pl na portalu Sympatia.pl Ja do siebie hasła nie znam, kiedyś zaznaczyłem "nie wylogowuj" i jakoś tak żyję na dp. @mordzio, pamiętasz hasło do konta?

bachus   23 #11 28.05.2016 19:32

@djfoxer: @mordzio nie potrzebuje pamiętać - gdyby co, wygra sobie nowe konto.

mordzio   15 #12 28.05.2016 19:37

@djfoxer: Do którego? :P

Wowa Tatarin   12 #13 28.05.2016 21:11

@bachus: Racja, mi na HTC Desire też nie chce się zainstalować

Berion   16 #14 28.05.2016 23:46

"nowe logo DePeszy"

Jest niespójne stylistycznie. ^^" Dzwonek jest szklany, a ludek czysto gradientowy.

"statystki bloga":
1. Za duże odstępy pomiędzy nagłówkiem, batonem, a listą.
2. Niewyśrodkowany tekst w batonach (na wysokość)
3. Za małe odstępy pomiędzy elementami na liście.
4. Moim zdaniem lepiej by wyglądały ikony (zresztą cała ta lista), gdyby były wyrównane do lewej (oczywiście z odpowiednim marginesem), a cały obiekt z tą listą dopiero wyśrodkowany.
5. Kolor strzałki różni się od koloru ramki w dolnym batonie.

"Same tło również zostało rozmyte, aby nie odciągało wzroku od głównego elementu - powiadomień."

Aczkolwiek chyba odrobinę za mocno (nie mam jak sprawdzić, tak na oko po prostu). :D

"Usuń przeczytane" za długie, kłoci się z pozostałymi trzema które są w jednej linijce. Ale na to chyba nic nie poradzimy bo samo usuń jest zbyt mało precyzyjne w tym przypadku. Zwinięte są ok.


A reszta miód malina pr0. :)

Autor edytował komentarz w dniu: 28.05.2016 23:46
tylko_prawda   11 #15 29.05.2016 16:25

Teraz tylko czekać, aż zostanie uznana za OFICJALNĄ aplikację DP :)

djfoxer   19 #16 31.05.2016 16:51

@Berion: Dzięki za komentarz :) Drobne poprawki w UI będę wrzucał już później, przy wolnej okazji :)

@tylko_prawda: czekamy ;)

Berion   16 #17 31.05.2016 17:42

@djfoxer: Nie krępuj się. ;)

tylko_prawda   11 #18 31.05.2016 18:15

@djfoxer: Propozycja: możliwość zablokowania informacji o aktywności jakiegoś użytkownika i/lub konkretnego rodzaju powiadomienia, np. informacji o głosie na mój komentarz.

PAMPKIN   11 #19 31.05.2016 18:45

Czy komuś po polubieniu wpisu blogowego nie działa otwieranie strony www DP? Pojawia się błąd 404? Na Lumii oczywiście. BTW kiedy wersja na Sailfisha? To by była dopiero niszowa apka! Nie zapeszając może zerknę do SDK.

djfoxer   19 #20 01.06.2016 07:05

@tylko_prawda: Bardzo ciekawa propozycja! :)
@PAMPKIN: Jeśli nie masz nic przeciw mógłbym to zobaczyć na Twoim koncie? W sensie, zmieniłbyś na chwilę hasło, a ja bym zalogował się na DePeszę Twoim kontem i z poziomu debuggera sprawdził czy jest tak jakiś problem?