Dziennikarze certyfikowani przez Facebooka – szkolenia już ruszają

Dziennikarze certyfikowani przez Facebooka – szkolenia już ruszają11.04.2017 10:14
Dziennikarze certyfikowani przez Facebooka – szkolenia już ruszają

Wiemy, że Facebook stał się kluczową platformą, łączącąludzi z historiami, które ich interesują – zapewniają ludziestojący za Facebook Journalism Project. Ich zdaniem dzisiajniemożliwe stało się uprawianie dziennikarstwa bez korzystania zFacebooka, konieczne więc się staje wyszkolenie dziennikarzy – iwystawienie na to certyfikatu.

Póki co szkolenia i certyfikaty są za darmo, a nad właściwymprzebiegiem tego programu ma czuwać Poynter Institute, szkoładziennikarstwa z Florydy, która szczyci się swoim zaangażowaniem wdziałania na rzecz edukacji obywatelskiej. Wszystko zgodnie zhasłem: demokracja potrzebuje dziennikarstwa, a dziennikarstwopotrzebuje Poytnera… oraz teraz najwyraźniej Facebooka.

Wbrew temu co jednak można by było oczekiwać, szkolenie nieprzygotowuje wcale do walki z fake news,nie uczy też dostosowania treści do standardów społecznościFacebooka (co już wytknięte zostało przez niektóre amerykańskiemedia). Tak naprawdę to tylko szkolenie z efektywnego wykorzystanianarzędzi.

Dzięki niemu można opanowaćmetody wykorzystania Facebooka i Instagrama do odkrywania irozpowszechniania treści, pozyskiwania widowni do transmisjiFacebook Live, szybkiego tworzenia atrakcyjnych treści dlaczytelników korzystających ze smartfonów za pomocą InstantArticles, a nawet zastosowania sferycznych zdjęć i nagrań wideoFacebooka 360.

To jednak dopiero początek.Facebook wraz z Poynter Institute zapowiadają, że kursy będąrozwijane, obejmując nowe produkty, nowe funkcje, ale też i nowedziedziny. Dziennikarze, którzy je ukończą, zostają zaproszeni dospecjalnej grupy na Facebooku, w której poznają sobie podobnych,będą mogli sugerować nowe szkolenia i dowiedzieć się więcej oserwisie Marka Zuckerberga.

Czy później ich newsy będąbardziej promowane przez Facebooka? Tego już nie wiemy, ale wydajesię, że tak na wszelki wypadek niejeden dziennikarz zdecyduje siękursy te zrobić. Trudno zignorować serwis społecznościowy, któryzamienił się w kluczową platformęmediów.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)