Dziś mija 25 lat od kiedy Microsoft kupił PowerPointa

31.07.2012 10:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

PowerPoint, obecnie synonim oprogramowania do tworzenia prezentacji i jeden z głównych komponentów pakietu Microsoft Office świętuje dziś 25 rocznicę przejścia w ręce Microsoftu. Z tej okazji warto przypomnieć historię programu i przeczytać, co o tym sądzi jego twórca, Robert Gaskins. PowerPoint został kupiony przez Microsoft 31 lipca 1987 roku i był pierwszym zakupem w historii firmy, a zespół rozwijający go był pierwszym oddziałem zamiejscowym. Firma Forethought zgodziła się na przejęcie za 14 milionów dolarów — trzykrotnie tyle, ile proponował Microsoft na początku. Mimo tego, jest to najbardziej opłacalna transakcja w historii Microsoftu.

Bill Gates nie był na początku przekonany do kupna PowerPointa i próbował forsować możliwość drukowania konspektu dokumentu jako wypunktowana lista z programu Word. Jednak z czasem dał się przekonać, że Microsoft potrzebuje programu do tworzenia graficznych prezentacji opartych na „slajdach”. Robert Gaskins, Dennis Austin i Thomas Rudkin pracowali w małej firmie Forethought, która rozwijała właśnie taki produkt dla komputerów Macintosh. PowerPoint 1.0 trafił na rynek 20 kwietnia 1987, ale propozycje wykupienia go od Micosoftu napływały jeszcze przed premierą. Deweloperzy zamierzali wydać program również dla Windowsa, ale system Microsoftu nie był w stanie sobie z nim wtedy poradzić.

Microsoft zaraz po kupieniu firmy rozwijającej PowerPointa nie miał planu ani nawet pomysłu na sposób zarządzania swoim pierwszym oddziałem zamiejscowym z siedziby w Redmond, co dało deweloperom jeszcze około 5 lat niezależności i pozwoliło realizować ich własną wizję programu. Jednak mimo problemów do 1990 roku udało się włączyć PowerPointa dla Windows do pakietu Office jak i Windowsa 3.0. Bill Gates wykorzystał nowy produkt aby zaprezentować możliwości systemu, co było strzałem w dziesiątkę, gdyż podkreślało możliwości graficzne systemu. Przy okazji udało się postawić na głowie rynek biznesowy.

W tej chwili czekamy na wydanie Office 2013 z kolejną wersją jednego z tych programów, których trudno nie znać. Po 25 latach Gatkins, mieszkający obecnie w Londynie, spotyka się z użytkownikami produktu, którego rozwój zapoczątkował, na każdym kroku. Program jest obecnie zainstalowany na ponad miliardzie komputerów na całym świecie, codziennie powstaje w nim kilkanaście milionów prezentacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (31)
Zobacz także