E-mail to trwały nośnik, bank może wysłać regulamin wyłącznie na naszą skrzynkę

E-mail to trwały nośnik, bank może wysłać regulamin wyłącznie na naszą skrzynkę

E-mail to trwały nośnik, bank może wysłać regulamin wyłącznie na naszą skrzynkę
26.01.2017 14:37

Czy e-mail można uznać za trwały nośnik? Według wczorajszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wiadomość wysłana pocztą elektroniczną to jak najbardziej trwały nośnik. W związku z tym, bank może przesłać nowy regulamin wyłącznie na nasz e-mail.

Wysłanie wiadomości na skrzynki znajdujące się na serwerach banku czy wykorzystanie innych komunikatorów w serwisie transakcyjnym, nie jest odpowiednim sposobem informowania o wprowadzonych zmianach w regulaminie. Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że taką formę przekazania dokumentów można uznać jedynie za ich udostępnienie, co jest niewystarczające. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie by w tym celu wykorzystać prywatne adresy klientów. Bank potrzebuje wyłącznie zgody konsumenta na świadczenie takiej usługi.

Rozpatrywana przez Trybunał sprawa dotyczyła osób z rachunkami internetowymi w austriackim banku BAWAG. Klienci tego banku dostawali informacje o swoim koncie wyłącznie na specjalne skrzynki e-mailowe. Zastrzeżenia do takiej praktyki miało stowarzyszenie konsumenckie – w końcu wymagany jest trwały nośnik – papier, płyta CD, pendrive lub twardy dysk komputera. Według Trybunału do tej kategorii można zaliczyć także prywatne adresy e-mail.

Warto zauważyć, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości może wpłynąć także na polskie banki. Jeśli wyrazimy zgodę, to wszystkie informacje o zmianach będziemy dostawać na prywatną pocztę elektroniczną. Decyzję o tym, czy taka forma jest wystarczająca, pozostawiamy Wam. Jednak z pewnością ten rodzaj komunikacji jest lepszy od ubiegłorocznej akcji BZ WBK, który wysłał nowe regulaminy na płytach CD. Płyta CD w 2016 roku, czyli w dobie smartfonów, tabletów i laptopów pozbawionych napędów –naprawdę?

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)