Facebook jednak zbuduje wyszukiwarkę, ma misję

12.09.2012 13:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mark Zuckerberg w pierwszym od startu Facebooka na giełdzie wywiadzie opowiedział o misji, jaką ma Facebook. Jego firma nie buduje usług aby zarabiać pieniądze, ale zarabia pieniądze aby budować lepsze usługi i dąży do tego, żeby budowanie misji i budowanie biznesu posuwało się w ścisłym powiązaniu. Misją Facebooka jest oczywiście połączenie wszystkich i wszystkiego w sieć i dostarczanie narzędzi umożliwiających rozbudowywanie jej, co doprowadzi do zapewnienia internautom środowiska, w którym znajdą wszystko, co może im być potrzebne. Jednym z takich elementów, który ma pojawić się w nieokreślonej przyszłości, jest wyszukiwarka.

Plotki o tym, że Facebook chce zbudować od podstaw konkurencję dla Binga i Google, krążyły od miesięcy. Sprawa nieco przycichła kiedy na portalu społecznościowym zadomowił się Bing, ale jak się okazuje, firma Zuckerberga rzeczywiście przymierza się do stworzenia własnej wyszukiwarki i z tego pomysłu nie zrezygnowała.

Obraz

Zapytany o wyszukiwarkę internetową Mark Zuckerberg powiedział, że Facebook znajduje się na wyjątkowej pozycji jako platforma dostarczająca odpowiedzi na pytania internautów. W końcu Facebook będzie musiał to zrobić. Jest nawet zespół, który nad tym pracuje. Facebook jest tu w lepszej pozycji niż jakakolwiek inna firma, która marzy o podbiciu rynku wyszukiwarką, bo już generuje mnóstwo odpowiedzi — bez wysiłku odpowiada na miliard zapytań dziennie, a ma potencjał na więcej. Osobną kwestią jest wizja Zuckerberga dotycząca wyszukiwarki i tego, czego oczekują od niej użytkownicy. Obecnie silniki dostarczają listę stron, które mogą lub nie zawierać odpowiedź na zadane pytanie i niekiedy wymagają majstrowania przy słowach kluczowych. Zdaniem Zuckerberga nie tędy droga, bo użytkownik chce zadać pytanie i dostać na nie odpowiedź bez wysiłku. W tę właśnie stronę Facebook będzie pchał ewolucję wyszukiwarek.

Żadnych terminów oczywiście nie znamy, tajemnicą jest owiany także potencjalny udział Microsoftu, który jest jednym z inwestorów Facebooka, w projekcie tworzenia wyszukiwarki przyszłości. Facebook na razie będzie korzystać z Binga, który ostatnio dorobił się możliwości wyszukiwania zdjęć w albumach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (22)
Zobacz także