Finlandia: dostęp do megabitowego łącza zagwarantowany prawnie

Redakcja

15.10.2009 13:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Grupa medialna YLE poinformowała o najnowszej decyzji fińskiego ministerstwa transportu i komunikacji. Zgodnie z nią, obywatelom tego kraju zagwarantowano prawnie dostęp do łącza internetowego o przepustowości równiej 1Mb/s.

Nowe zasady obowiązywać mają od lipca przyszłego roku. Przypomnijmy, że obecne działania są skutkiem wcześniejszej zapowiedzi fińskich władz, zgodnie z którą obywatele tego kraju najpóźniej w roku 2015 mają mieć prawo dostępu do szerokopasmowego łącza o przepustowości 100Mb/s.

Zastanawiająca jest jednak definicja dostępu do Sieci jaka przyjęta została przez fińskich polityków. Uważa się bowiem za niego zamieszkiwanie w odległości maksymalnie 2 kilometrów od punktu dostępowego zdolnego zapewnić połączenie z Internetem o stosownej prędkości. Co więcej, prawo to nie będzie dotyczyć około 2 tysięcy gospodarstw domowych położonych na północnych krańcach tego kraju.

Co ciekawe, Finlandia nie jest jedynym krajem, który za podstawowe prawo obywatela uznaje dostęp do Internetu. Warto również wspomnieć o Francji. Tamtejszy Trybunał Konstytucyjny odrzucając ustawę o odcinaniu piratów od Internetu w uzasadnieniu podał, iż taka kara byłaby zbyt surowa ponieważ naruszałaby podstawowe prawa wolności dostępu do informacji i komunikacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)