Firefox 72 i jeszcze mniej śledzenia: Mozilla na życzenie usunie dane z telemetrii

Strona głównaFirefox 72 i jeszcze mniej śledzenia: Mozilla na życzenie usunie dane z telemetrii
03.01.2020 19:12
Firefox 72 pozwoli usuwać dane telemetryczne z serwerów Mozilli, fot. Oskar Ziomek
Firefox 72 pozwoli usuwać dane telemetryczne z serwerów Mozilli, fot. Oskar Ziomek

Firefox już za kilka dni jeszcze bardziej spodoba się osobom, które maksymalnie dbają o swoją prywatność. Począwszy od wydania 72, przeglądarka pozwoli na wysłanie żądania usunięcia dotychczas zgromadzonych danych telemetrycznych z serwerów Mozilli.

bECMAcqd

Na zmiany w zakresie zarządzania telemetrią w Firefoksie zwrócił uwagę serwis Techdows. Jak się okazuje, w ustawieniach przeglądarki pojawi się opcja pozwalająca w praktyce wysłać do Mozilli żądanie usunięcia dotychczas zgromadzonych danych o użytkowaniu aplikacji. Nowość ma być dostępna dla użytkowników od 7 stycznia, czyli już po nadchodzącym weekendzie.

Opisywana opcja usuwania danych telemetrycznych w Firefoksie Nightly.
Opisywana opcja usuwania danych telemetrycznych w Firefoksie Nightly.

Cały proces będzie na swój sposób zautomatyzowany. Jeśli użytkownik zdecyduje się zrezygnować z udostępniania Mozilli nowych danych telemetrycznych, wszystkie dotychczas zgromadzone także zostaną usunięte. Twórcy dają sobie na to maksymalnie 30 dni od momentu rezygnacji w opcjach Firefoksa.

bECMAcqf

Warto dodać, że opisywana nowość nie jest pierwszą związaną z prywatnością, która trafi do Firefoksa 72. Inna zmiana związana jest z blokowaniem fingerprintingu, który począwszy od tej wersji przeglądarki będzie domyślnie aktywny.

Firefoksa na Windowsa i macOS-a można znaleźć w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
bECMAcrb