Firefox Focus miał chronić prywatność, a sam zbierał i przekazywał dane

Firefox Focus miał chronić prywatność, a sam zbierał i przekazywał dane

Firefox Focus miał chronić prywatność, a sam zbierał i przekazywał dane
12.02.2017 17:24, aktualizacja: 16.08.2017 15:21

Pod koniec stycznia Mozilla udostępniła nową wersję mobilnej przeglądarki Firefox Focus przeznaczonej wyłącznie na iOS-a.Dlaczego jednak ktokolwiek miałby się trudzić instalowaniem zamiennika dla mobilnego Safari? Otóż Focus ma oferować więcej w kwestii prywatności, przede wszystkim blokowania mechanizmów śledzących. Wyszło jednak na jaw, że na bakier z ochroną prywatności jest sam Focus.

Serwis Ghacks zwrócił uwagę na zaskakujące informacje na stronach pomocy Focusa. Nikogo dziś nie dziwi zaawansowana telemetria, dzięki której anonimowe dane są wykorzystywane przez producentów oprogramowania. Problem w tym, że program Mozilli przekazuje je zewnętrznej firmie na skalę, która pozwala na identyfikację użytkowników.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Rzeczona firma to niemiecka Adjust, zajmująca się przetwarzaniem dużych zbiorów danych na potrzeby twórców aplikacji mobilnych. Jak już wiemy, wśród jej klientów znajduje się także Mozilla. To jednak nie koniec wątpliwości: budzi je także zakres przekazywanych do Adjust danych: Mozilla pozwala na bezpośredni dostęp do takich informacji jak IP, czasoznaczek, kraj, język interfejsu, wersja systemu operacyjnego i aplikacji.

Jak na ironię Adjust dysponuje także... identyfikatorem reklamowym użytkowników Focusa. Focusa, czyli aplikacji, która wszelkie mechanizmy identyfikowania użytkowników w celach komercyjnych miała skutecznie blokować. Mimo że zbieranie danych można wyłączyć w ustawieniach, to nie sposób zapomnieć o polityce samej Mozilli, która na każdym kroku deklaruje pełne zaangażowanie w ratowanie Internetu. Fundacja jak dotąd nie ustosunkowała się do sprawy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)