Gdy Exodus uczy się języków, za Kodi w UK chcą wsadzać do więzień

Gdy Exodus uczy się języków, za Kodi w UK chcą wsadzać do więzień

Gdy Exodus uczy się języków, za Kodi w UK chcą wsadzać do więzień
05.03.2017 12:49

Sądząc po wynikach Google’a, wśród użytkownikówodtwarzacza Kodi wtyczką, która budzi największe zainteresowanie,jest Exodus. Jednak sami deweloperzy Kodi wolelibychyba, by Exodus nigdy nie zaistniał – w końcu to za sprawątakich wtyczek, pozwalających łatwo oglądać filmy i seriale zpirackich streamingów, Kodi zyskało opinię pirackiej platformy, ato przecież nie może podobać się korporacyjnym sponsoromprojektu. Pomimo antypirackiej kampanii Exodus ma się jednakświetnie. Porzuceniego przez głównego dewelopera, Lambdę, nic wtyczce nie zaszkodziło,a wręcz przeciwnie.

Opiekunowie repozytorium tvaddons.ag, przechowującego wysokiejjakości wtyczki do Kodi bez względu na ich zgodność z regulacjamiprawnymi dotyczącymi własności intelektualnej, po tej całejaferze z Lambdą i wykorzystaniem wtyczki Exodus do ataków DDoS,zapowiedzieli, że nie pozwolą projektowi umrzeć. Słowa dotrzymali– Exodus został przejęty przez społeczność. Rozwijany przezzespół deweloperów tvaddons.ag i niezależnych ochotników, jużwprowadza nowe funkcje.

Obraz

Repozytorium uruchomiło swojego własnegogita, poprzez którego koordynuje współpracę unikającychpodawania nazwisk programistów. Tam wylądowały commity Vipera2k4 iPowerGrida2000, wprowadzające obsługę scraperów dla treści zdźwiękiem po niemiecku i francusku, obok domyślnego angielskiego.Wkrótce pojawić się ma wsparcie dla scraperów w innych językach– czy znajdzie się wśród nich polski, to już zależy odspołeczności. Póki co do współpracy zapraszani są wszyscy,którzy choć trochę znają Pythona i PHP.

Obraz

Piraci w pudełku

Tymczasem w Wielkiej Brytanii sprzętowe odtwarzacze wideo,działające pod kontrolą Androida, z preinstalowanym Kodi izestawem pirackich wtyczek (na czele z Exodusem) stają się dlawładz większym problemem, niż serwisy torrentowe. Brytyjskie mediapisząo „Kodi Box Ban” – planowanej przez Urząd ds. WłasnościIntelektualnej (IPO) nowelizacji ustaw, które uczynią korzystanie zKodi nielegalnym. Sytuacja o tyle kłopotliwa, że ocenia się, żeobecnie w samej tylko Wielkiej Brytanii Kodi ma działać na nawet 20milionach różnych urządzeń.

Póki co władze w ramach obowiązujących regulacji prawnychścigajątych, którzy oferują klientom „w pełni załadowane”odtwarzacze z Kodi, takie, które pozwalają oglądać spiraconetreści z Internetu za naciśnięciem przycisku pilota. Tylko w lutymaresztowanych z tego powodu miało zostać pięć osób –postawiono im zarzuty naruszania zabezpieczeń i nieautoryzowanegorozpowszechniania chronionych treści. Jak stwierdził Kieron Sharp,dyrektor generalny antypirackiej organizacji FACT, aresztowania temają być jasnym sygnałem dla wszystkich zajmujących sięsprzedażą i dystrybucją nielegalnych odtwarzaczy (…) nikt, ktosię tym zajmuje nie powinien być zaskoczony, gdy usłyszy pukaniedo drzwi.

Przy okazji brytyjskie media poruszająkwestię, która może być bliska wielu Polakom. Otóż najwyraźniejBrytyjczycy również nie są zachwyceni przymusowym abonamentemradiowotelewizyjnym, tzw. TV License – w związku z czym wielu znich nie rejestruje telewizorów. Jak można się domyślić, wielu znich na takich niezarejestrowanych telewizorach ogląda następnietreści odtwarzane przez Kodi. Póki co ściganie ich za piractwojest niemożliwe. Wielka Brytania, wciąż będąc członkiem UniiEuropejskiej, musi uwzględniać orzeczenie Europejskiego TrybunałuSprawiedliwości, które pozwala legalnie oglądać pirackiestreamingi w Internecie.

Niepłacenie „licencji telewizyjnej”przez użytkowników Kodi to jednak już zupełnie inna sprawa – wświetle brytyjskiegoprawa można oprogramowanie to potraktować jako „software’owytelewizor”, na który konieczne jest posiadanie telewizyjnejlicencji. Za jej brak grozi kara grzywny w wysokości do 1000 funtów.A gdy Wielka Brytania opuści już Unię Europejską – no cóż,będzie można obłożyć sankcją karną także oglądaniespiraconych treści.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)