GhostWriter: edytor tekstu, który zadba o koncentrację

GhostWriter: edytor tekstu, który zadba o koncentrację

GhostWriter: edytor tekstu, który zadba o koncentrację
Oskar Ziomek
05.01.2018 13:02, aktualizacja: 06.01.2018 13:01

Rozwój oprogramowania, także tego związanego z pisaniem tekstów, w większości przypadków dąży do zwiększania możliwości aplikacji poprzez dodawanie nowych opcji i większej liczby narzędzi. Tylko niewielka część wszystkich edytorów ma jednak inne zadanie i stawia przede wszystkim na zapewnienie piszącemu spokoju i braku dostępu do rozpraszających uwagę możliwości. Jednym z takich minimalistycznych edytorów jest GhostWriter z otwartym źródłem na GitHubie.

Aplikacja jest edytorem, który obsługuje składnię Markdown, pozwala więc wyróżniać niektóre elementy tekstów z zastosowaniem odpowiednich skrótów. Najważniejszym założeniem jest tutaj jednak umożliwienie tworzenia tekstów w taki sposób, by skupić się tylko i wyłącznie na treści, a nie jakimkolwiek formatowaniu czy nawet edycji na bieżąco. Interfejs jest więc minimalistyczny i wprowadzono w nim dwa tryby mające przełożyć się na produktywność.

Tryb Focus przenosi uwagę użytkownika na ostatnie zdanie w tworzonym tekście
Tryb Focus przenosi uwagę użytkownika na ostatnie zdanie w tworzonym tekście

W trybie Focus podświetlane jest zdanie, które w danej chwili redagujemy. Zwiększa to czytelność kontekstu, szczególnie w przypadku budowania dłuższych wypowiedzi. Pozostały tekst jest również widoczny, ale w nieco innym kolorze, tak by na pierwszy plan wybijało się najnowsze zdanie.

Tryb Hemingway natomiast wyłączy możliwość korzystania z klawisza delete oraz backspace, zmuszając tym samym najpierw do napisania, a dopiero później edycji tworzonego tekstu (choć tryb można oczywiście wyłączyć w dowolnej chwili). To metoda, która również ma się przełożyć na większe skupienie nad redagowaną treścią i w efekcie szybsze zrealizowanie tematu – edycja i poprawki gotowej, mimo wszystko, treści mają przebiegać szybciej, niż korygowanie jej na bieżąco i wybijanie się z rytmu.

Obraz

W interfejsie znajdziemy również możliwość włączania dodatkowych okien. Wśród nich podgląd sformatowanego już dokumentu w HTML, lista ułatwiająca nawigację po dokumencie, ściągawka skrótów ze składni Markdown oraz statystyki dokumentu i sesji. Warto dodać, że w programie znajdziemy także tryb pełnoekranowy, który przesłoni wszystkie elementy systemu i wyłączy pasek z opcjami oraz motywy, które można samodzielnie edytować pod kątem kolorów i kroju czcionki, a także sprawdzanie pisowni w kilku językach (w tym polskim, ale trzeba je ręcznie aktywować w opcjach).

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W GhostWriterze znajdziemy także udogodnienia dla osób, które chcą korzystać z dobrodziejstw Markdown, ale nie zachęca ich konieczność zapamiętania składni. Mogą tu więc skorzystać z dostępnych w menu skrótów do wstawiania konkretnych elementów (na przykład pochyłego kroju czcionki czy list wypunktowanych), co można także obsługiwać wygodnymi skrótami klawiszowymi.

GhostWriter dostępny jest do pobrania z naszego katalogu aplikacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)