Gmail zmienia zasady. Zauważysz w trzech sytuacjach

Gmail
Gmail
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images
Oskar Ziomek

24.08.2023 13:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gmail wprowadza do poczty nowe zabezpieczenia, polegające na weryfikacji tożsamości użytkownika w trzech nowych sytuacjach. To metoda zabezpieczenia ważnych ustawień i dodatkowa przeszkoda dla potencjalnego oszusta, który mógł dostać się do skrzynki Gmail poszkodowanego.

Google ogłosił na blogu związanym z Google Workplace zmiany, które już teraz trafiają do Gmaila. Użytkownicy będą częściej proszeni o weryfikowanie tożsamości, co ma zabezpieczyć kluczowe dla bezpieczeństwa obszary w ustawieniach poczty. Gmail wyświetli w telefonie lub na stronie powiadomienie wymagające zatwierdzenia, że z poczty korzysta jej właściciel w trzech dodatkowych przypadkach. To podobne komunikaty do tych, które można zobaczyć po próbie logowania w nowym urządzeniu.

Google chce w ten sposób dodatkowo zabezpieczyć próbę aktywowania nowej zasady przekierowania wiadomości, stworzenia lub edycji filtrów oraz ustanowienia dostępu do poczty przez protokół IMAP. We wszystkich tych sytuacjach użytkownik będzie musiał dodatkowo potwierdzić, że trwająca sesja jest autentyczna. W ramach drugiego stopnia autoryzacji wykorzystany może zostać jednorazowy kod czy potwierdzenie w smartfonie.

Alert Gmaila o próbie ustawienia przekierowania wiadomości
Alert Gmaila o próbie ustawienia przekierowania wiadomości© Google

Google podaje, że w niektórych przypadkach zmienione zasady już teraz funkcjonują w Gmailu wybranych użytkowników. Wdrożenie u wszystkich powinno zakończyć się w pierwszych 9 dniach września. Google podkreśla, że nowa funkcja nie jest opcjonalna i zostanie po prostu aktywowana u każdego. Dodatkowa weryfikacja może z jednej strony utrudnić proces manipulacji częścią ustawień, ale z drugiej strony - o to właśnie chodzi w przypadku, gdyby do poczty dostał się nieautoryzowany użytkownik.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)