Google Chrome dla Mac OS i Linuksa oraz debiut rozszerzeń

Google Chrome dla Mac OS i Linuksa oraz debiut rozszerzeń

08.12.2009 20:44, aktualizacja: 08.12.2009 22:47

Google udostępniło dzisiaj oficjalne wersje beta przeglądarki internetowej Chrome dla platform Mac OS X (w wersjach 10.5 lub nowszych) oraz Linux (dystrybucje Debian, Ubuntu, Fedora i openSUSE). Wersje dla Maca i Linuksa nie mają jeszcze wszystkich możliwości wersji dla Windows, przykładowo wersji dla Maca brak obsługi rozszerzeń (da się to zrobić tylko nieoficjalnie), niemniej obydwie pracują szybko i stabilnie.

Google Chrome dla Windows, który w dniu dzisiejszym także doczekał się nowej wersji w kanale beta, zadebiutował we wrześniu 2008 roku i szybko zyskał opinię wyjątkowo lekkiego, szybkiego i pozytywnie minimalistycznego. Obecnie z Google Chrome korzysta przeszło 40 milionów użytkowników, co biorąc jednak pod uwagę postawione za projektem wsparcie nie wydaje się wcale tak imponujące, jak przedstawia to producent. Wydaje się, że główną przeszkodą na drodze do większego udziału na rynku przeglądarek był jak dotąd brak możliwości rozszerzania możliwości Chrome - to jednak ulega właśnie zmianie.

Wraz z tą premierą Google uruchomiło też publicznie witrynę z rozszerzeniami dla Chrome, która wcześniej dostępna była wyłącznie dla programistów i zamkniętego grona testerów. Już w chwili obecnej w katalogu znajduje się całkiem spora liczba interesujących wtyczek poszerzających możliwości przeglądarki, między innymi o obsługę RSSów, blokowanie animacji flash czy integrację z GMail. Zainteresowanie programistów tworzeniem rozszerzeń do Chrome jest spore, można więc oczekiwać że katalog będzie się dynamicznie rozwijał.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)