Google Chrome wkrótce utraci wsparcie dla niektórych procesorów

Google Chrome wkrótce utraci wsparcie dla niektórych procesorów

Google Chrome wkrótce utraci wsparcie dla niektórych procesorów
Piotr Urbaniak
08.02.2021 17:01, aktualizacja: 06.03.2024 22:03

Jeśli masz starszy komputer i wciąż chcesz korzystać z Google Chrome, a w praktyce przyszłych wersji wszystkich przeglądarek opartych na Chromium, to być może musisz się właśnie szykować na wymianę sprzętu. Jak ogłoszono, począwszy od Chrome 89 część jednostek obliczeniowych po prostu przestanie być obsługiwanych.

Przeglądarka Chrome 89 do działania będzie obligatoryjnie wymagać procesora wspierającego rozszerzenie SSE3 (Supplemental Streaming SIMD Extensions 3), które, mówiąc najprostszym możliwym językiem, umożliwia m.in. sprzętowe wspomaganie synchronizacji poszczególnych wątków i dodaje do zestawu instrukcji x86 kilka dodatkowych rozkazów wektorowych.

Nie jest to technologia nowa, bo pierwsze zgodne z nią układy zadebiutowały jeszcze w 2005 roku, jednak w dalszym ciągu, szczególnie w szkołach czy urzędach, można znaleźć komputery do SSE3 nieprzystosowane. Jakie konkretnie? Wszystkie sprzed ery procesorów Intel Core 2 Duo, a także netbooki i tablety z procesorami Atom bądź Celeron M.

Obraz

W przypadku posiadania tego rodzaju sprzętu już od Chrome'a 87 przeglądarka powinna wyświetlać ostrzeżenie o zbliżającym się wielkimi krokami zakończeniu wsparcia. Zatem, przynajmniej w teorii wszyscy zainteresowani stosowną wiadomość otrzymali. Osobną kwestię stanowi, co z tym faktem zrobią. Redakcja sugeruje chociażby przesiadkę na Firefoksa, zakładając, że ponad 15-letni sprzęt istotnie po dziś dzień może być całkowicie wystarczający.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)