Google na tablicach na drodze. Sprawdzisz czas dojazdu bez telefonu

Google na tablicach na drodze. Sprawdzisz czas dojazdu bez telefonu

Tablica z danymi z Google na ul. Cieszyńskiej
Tablica z danymi z Google na ul. Cieszyńskiej
Źródło zdjęć: © Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej
Karolina Kowasz
11.03.2022 16:39

Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej w ostatnich dniach zamontował trzy nowe tablice świetlne, które udostępniają kierowcom dane o czasach dojazdu i warunkach atmosferycznych. Informacje przekazywane na tablicach mają pochodzić prosto od Google.

Jak podaje MZD w Bielsku-Białej, trzy tablice zamontowano na wlotowych ulicach do miasta. W przeciwieństwie do większości tego rodzaju rozwiązań, zarządowi zależało na maksymalnym uproszczeniu instalacji. Dzięki temu możliwe było uzyskanie taniej możliwości informowania kierowców z możliwością wykorzystania w wielu miejscach.

Sposób działania tablic

Dotychczasowe rozwiązania, które można spotkać w wielu miastach w Polsce, opierały się na sprzęcie zbierającym dane z poszczególnych ulic, a następnie przekładającym je na konkretne informacje dla kierowców. Wymagało to zamontowania systemu kamer, drogiego oprogramowania oraz stale pracującego zespołu operatorów, którzy trzymali pieczę nad całością.

W przypadku tablic w Bielsku-Białej, MZD podpisał umowę z Google na dostęp do API. Dane są więc zbierane przez kalifornijską firmą, a następnie przetwarzane na informacje demonstrowane kierowcom na tablicach. W ten sposób uzyskano rozwiązanie znacznie tańsze, ale też umożliwiające jego zamontowanie w dowolnym miejscu.

Miesięczny abonament pozwalający na korzystanie z danych zebranych przez Google to koszt ok. 1300 zł. Dla porównania, tradycyjny system zintegrowanych kamer mierzących czas przejazdu dla trzech tablic musiałby kosztować co najmniej 300 tys. zł.

Zdaniem Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej, zastosowane rozwiązanie jest na tyle innowacyjne w skali kraju, że do MZD zgłaszają się już drogowcy z innych miast, którzy chcieliby zastosować je także w innych częściach Polski. Dla kierowców oznacza to, że w przyszłości tego rodzaju tablice mogą stać się powszechnym widokiem na drogach.

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)