Google subtelnie kontruje Microsoft w walkach przeglądarek na Windows 10

Google subtelnie kontruje Microsoft w walkach przeglądarek na Windows 10

Google subtelnie kontruje Microsoft w walkach przeglądarek na Windows 10
28.09.2017 17:57

Wraz z Windows 10 pojawiła się nowa przeglądarka Microsoftu. W Redmond marzono o jej sukcesie, tak bardzo, że użytkownicy musieli zacząć radzić z nachalnymi reklamami. Do reklam wykorzystany został oczywiście Windows 10, który za pomocą komunikatów starał się zachęcić do porzucenia aktualnie używanej przeglądarki. Google zdecydowało się odpowiedzieć, ale w bardziej subtelny sposób, bez nachalnych reklam, pomagając w ustawieniu domyślnej przeglądarki.

Użytkownicy Windows 10, którzy korzystali z przeglądarek innych niż domyślnie dostarczona z systemem, mogli spotkać się z komunikatami zniechęcającymi do używanej przeglądarki. Windows 10 twierdził, że Chrome jest gorszy, ponieważ bardziej drenuje akumulator, radząc przy okazji, że warto przesiąść się na Edge’a. Z kolei osoby preferujące Firefoksa otrzymywały komunikat, że przeglądarka Microsoftu jest bezpieczniejsza. Oczywiście zarówno użytkownicy Chrome’a, jak i Firefoksa, mogli także zobaczyć komunikat, że Edge jest po prostu sprawniejszy.

What is this shit? Ugh. Native Windows 10 pop-up ads WITHOUT Edge open AND with Chrome set as my default app. pic.twitter.com/h4Tqo7Y96y

— Brad Chacos ?? (@BradChacos) 3 listopada 2016Powyższy akapit nie przedstawia wszystkich prób zachęcenia do przejścia na Microsoft Edge. Jeśli mieliśmy ustawioną przeglądarkę Google jako domyślną, to mogliśmy otrzymać reklamowy dymek o treści Zdobądź darmowe filmy i gry z Microsoft Edge (sic!). Microsoft nawet odniósł się do tej sytuacji, starając się przekonać użytkowników Windowa 10, że wcale nie mają do czynienia z reklamami, lecz z powiadomieniami Windows Tips. Powiadomienia te miały służyć wyłącznie do informowania użytkowników o nowych funkcjach.

Google postanowiło odpowiedzieć na reklamy Microsoftu. Bez obaw, nie będziemy atakowani powiadomieniami o wspaniałości Chrome’a. Firma z Moutain View w ramach kampanii Get To Chrome Faster przygotowała poradnik, wyświetlany w nowej karcie, który pozwala nowym użytkownikom zmienić domyślną przeglądarkę. Po uruchomieniu Chrome na Windows 10 pojawi się instrukcja, pokazująca jak ustawić przeglądarkę Google jako domyślną.

W wersji angielskiej tytuł brzmi Get To Chrome Faster
W wersji angielskiej tytuł brzmi Get To Chrome Faster

Co ciekawe, poradnik nie jest uniwersalny, a pokazuje wyłącznie sytuację, gdy domyślną przeglądarką jest Edge – wyraźnie zaznaczono Kliknij na Microsoft Edge w sekcji Przeglądarka. Identyczną instrukcję zobaczymy niezależnie od ustawionej domyślnej przeglądarki. Dodatkowo pojawić może się okno, które pokazuje jak krok po kroku, przypiąć Chrome do paska zadań.

Poradniki Google nie są bezpośrednią odpowiedzią na reklamy Microsoftu, bo po prostu nie są reklamami. Trzeba zauważyć, że otrzymujemy wyłącznie informację jak ustawić Chrome jako domyślną przeglądarkę i to w samej przeglądarce – uwaga użytkownika nie jest zaprzątana komunikatami podczas korzystania z innych programów. Nie pojawiają się argumenty sprzedażowe, według których Chrome jest szybszy czy bezpieczniejszy i warto się przesiąść z obecnej przeglądarki. Google pokazuje tylko poradnik, nic więcej, choć nawiązujący do prowadzonej przez Microsoft nachalnej kampanii reklamowej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (86)