Google zawarł ugodę w sporze o incognito. Zażądano 5 mld dolarów odszkodowania

Google zawarł ugodę w sporze o incognito. Zażądano 5 mld dolarów odszkodowania

Tryb incognito w Chrome
Tryb incognito w Chrome
Źródło zdjęć: © dobreprogramy.pl
Wojciech Kulik
29.12.2023 16:05

Firma Google została oskarżona o oszukiwanie użytkowników przeglądarki Chrome i wezwana do zapłaty odszkodowania w wysokości 5 mld dolarów. Strony sporu zawarły ugodę, która oficjalnie ma zostać zatwierdzona tuż po Nowym Roku.

Był rok 2020, kiedy firmie Google zarzucono, że nadal śledzi aktywność użytkowników przeglądarki Chrome, pomimo tego, że korzystają z trybu prywatnego (tzw. incognito). W oficjalnej skardze stwierdzono, że amerykańska korporacja oszukiwała swoich klientów i nie udało jej się temu zaprzeczyć. Aby uniknąć jeszcze poważniejszych konsekwencji zdecydowała się na ugodę, o czym poinformował serwis Engadget.

Na mocy ugody firma Google wypłaci odszkodowanie. Nieznana jest dokładna kwota, ale najpewniej będzie niższa niż 5 mld dolarów, jakich domagał się oskarżyciel (wyliczając ją w taki sposób, że za każdego użytkownika miało to być 5 tys. dolarów). Do publicznej wiadomości nie podano jednak żadnych szczegółów ugody. Stanie się to najprawdopodobniej dopiero w lutym, kiedy porozumienie zostanie przedstawione sądowi.

Google "oszukiwał" w trybie incognito?

W czym w ogóle rzecz? Ano w tym, że firma Google obiecała użytkowników przeglądarki Chrome prywatność, ale po przejściu do trybu incognito nadal korzystała z narzędzi do monitorowania aktywności. Amerykański producent przyznał, że rzeczywiście strony internetowe mogą zbierać dane o użytkownikach podczas "prywatnej" sesji. Bronił się tym, że informacje te nie są zapisywane na urządzeniach użytkowników, ale nie był to przekonujący argument.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co więcej, oskarżyciele dotarli do wewnętrznej komunikacji e-mail. Wiadomości miały rzekomo zawierać rozmowy między kierownikami firmy Google, dowodzące wykorzystania narzędzi monitorujących aktywność w trybie incognito w celu sprzedaży reklam.

Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)