Wyciek haseł w Polsce. Google poprawił przydatne narzędzie

Wyciek haseł w Polsce. Google poprawił przydatne narzędzie

Urządzenia na biurku
Urządzenia na biurku
Źródło zdjęć: © Pixabay
Wojciech Kulik
09.06.2023 14:03, aktualizacja: 09.06.2023 15:46

Wbudowany w przeglądarkę Google Chrome menedżer haseł jest jednym z najpopularniejszych narzędzi tego typu. Wraz z ostatnią aktualizacją przybyło kilka powodów, by zdecydować się na korzystanie właśnie z niego. Jednym z nich jest niewątpliwie niedawny wyciek milionów haseł w Polsce.

Wielki wyciek haseł Polaków (nawet jeśli słowo "wyciek" jest nieco nieprecyzyjne), miał miejsce pod koniec maja. Jest to temat, który wciąż wywołuje emocje. Wypowiedziało się w nim wielu ekspertów, którzy oprócz zmiany dotychczas używanych haseł zgodnie radzą użytkownikom, by ci zaczęli też korzystać z menedżerów haseł. Zgrywa się to w czasie z potężną aktualizacją narzędzia Google Chrome Password Manager. Bez wątpienia warto z niego skorzystać.

Menedżer haseł w Google Chrome stał się dużo lepszy

Password Manager to wbudowany w przeglądarkę Google Chrome menedżer haseł. Jest to jedno z wielu tego typu narzędzi, ale o tyle wygodne, że zintegrowane z naszym kontem Google. Co to oznacza w pratyce? Dzięki zintegrowaniu narzędzia z kontem użytkownik chcący przenieść swoje hasła z innego menedżera właśnie do tego google’owskiego, mają teraz ułatwione zadanie. Po aktualizacji możliwe jest bowiem bezproblemowe wgranie pliku .csv z konkurencyjnej usługi.

Możliwość importowania haseł w Google Chrome Password Manager
Możliwość importowania haseł w Google Chrome Password Manager© Google Blog

W ramach aktualizacji Password Manager otrzyma także nowe miejsce w przeglądarce Chrome (będzie miał specjalną strefę, ułatwiającą przeglądanie zapisanych haseł i zmianę ustawień). Wyczekiwaną nowinką jest również możliwość dołączania notatek do zapisanego hasła. Będą one pomocne na przykład w jego przypominaniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Być może najważniejszą informacja jest fakt, że Password Manager obsłuży weryfikację wieloetapową. Oznacza to, że zanim hasło zostanie automatycznie uzupełnione w formularzu, użytkownik zostanie poproszony o uwierzytelnienie się. Cały proces odbywa się za pomocą odcisku palca lub funkcji rozpoznawania twarzy.

Wieloetapowa weryfikacja w Google Chrome Password Manager
Wieloetapowa weryfikacja w Google Chrome Password Manager© Google Blog

Narzędzie Google Chrome Password Manager jest dostępne na komputerach stacjonarnych oraz urządzeniach mobilnych z systemami Android i iOS. W związku z niedawnym wyciekiem haseł Polaków przypominamy, że zapisywanie danych logowania w przeglądarce - choć bez wątpienia wygodne - nie jest najbezpieczniejszą formą ich przechowywania. Dlatego właśnie warto wykorzystać sprawdzony menedżer haseł.

Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)