Hakerzy z grupy Gamaredon poszerzyli swoje "portfolio"

Hakerzy z grupy Gamaredon poszerzyli swoje "portfolio"

Hakerzy zwiększają zakres swoich działań, fot. Pixabay
Hakerzy zwiększają zakres swoich działań, fot. Pixabay
Redakcja
17.06.2020 07:24

Badacze z firmy ESET zwracają uwagę, iż grupa APT Gamaredon rozbudowała swój asortyment o nowe narzędzia. Są to między innymi złośliwe makra do programu Microsoft Outlook, które są wykorzystywane do dystrybucji zainfekowanych wiadomości.

Grupa Gamaredon pozostaje aktywna przynajmniej od 2013 roku, a na swój cel obrała sobie przede wszystkim ukraińskie instytucje. Jak donoszą eksperci ESET, w ostatnich miesiącach zwiększyła ona swoją aktywność, a w jej repertuarze pojawiły się nowe, niezidentyfikowane wcześniej narzędzia.

Uwagę badaczy przykuł w szczególności sposób, w jaki grupa wykorzystuje makra programu Microsoft Outlook do dystrybucji zainfekowanych wiadomości. Choć sama technika polegająca na rozsyłaniu wiadomości ze złośliwym załącznikiem bezpośrednio ze skrzynki pocztowej ofiary nie jest nowa, tak zdaniem ekspertów ESET jest to pierwszy udokumentowany przypadek, kiedy wykorzystane zostały w tym celu makra VBA w samym Outlooku.

Opisywana powyżej technika to jednak tylko jedno z kilku narzędzi, znajdujących się w asortymencie grupy Gamaredon. W toku swoich analiz eksperci ESET ustalili, że wszystkie z nich łączy kilka cech wspólnych, takich jak prostota oraz szybkie tempo rozwoju, ale także brak dbałości o detale i niewielka waga przykładana do maskowania działań przestępców. Szczególnie ta ostatnia cecha wyróżnia Gamaredon na tle innych grup APT, które starają się uniknąć wykrycia i utrzymać swoje narzędzia w tajemnicy za wszelką cenę.

Więcej na temat grupy Gamaredon oraz wykorzystywanych przez nią narzędzi można przeczytać na blogu WeLiveSecurity.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)