Hasło do telefonu Donalda Tuska. Zna je cała Polska

Donald Tusk popełnił błąd
Donald Tusk popełnił błąd
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images | Andrzej Iwanczuk

13.11.2023 16:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Donald Tusk nie dba specjalnie o prywatność, a przynajmniej o dostęp do smartfona. Na jednym z nagrań widać jak były premier, odblokowuje swój telefon. Każdy poznał hasło lidera Koalicji Obywatelskiej i trzeba przyznać, że nie ma się czym chwalić.

Donald Tusk nieświadomie podzielił się całym światem swoim hasłem do telefonu. Moment, w którym lider Koalicji Obywatelskiej odblokowuje telefon, został uwieczniony na nagraniu, w związku z czym każdy mógł zauważyć wpisywane przez niego hasło. Trzeba przyznać, że w dziedzinie cyberbezpieczeństwa Donald Tusk musi się jeszcze dokształcić.

Na udostępnionym w serwisie X (dawny Twitter) nagraniu widzimy, jak Donald Tusk odblokowuje swój smartfon, wpisując niezbyt oryginalne i nieskomplikowane hasło, jakim jest "555555". Taki sposób odblokowywania telefonu może być prosty i szybki, ale na pewno nie bezpieczny.

Z nagrania wynika, że smartfon, z którego korzysta polityk, to iPhone. Telefony marki Apple dysponują innymi niż hasło sposobami odblokowywania ekranu. Można w tym celu skorzystać z odblokowania urządzenia przy użyciu odcisku palca lub weryfikacji twarzy właściciela urządzenia. Donald Tusk woli jednak tradycyjne rozwiązanie z kodem PIN, które nie jest bezpieczne, jeśli korzysta się z niego w miejscach publicznych, a tym bardziej pod okiem kamer.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Inna sprawa, że gdyby kod był bardziej złożony, trudno byłoby ze stuprocentową pewnością stwierdzić, jakiej kombinacji cyfr użył polityk w celu odblokowania smartfona. Powtórzenie tych samych cyfr sprawia, że hasło nie zapewnia bezpieczeństwa w urządzeniu.

Nie bierzmy przykładu z Donalda Tuska - ustawiajmy złożone hasła do naszych smartfonów, zmieniajmy je co jakiś czas i dbajmy o to, by osoby niepowołane nie mogły go dostrzec. Lider Koalicji Obywatelskiej powinien zmienić hasło do swojego telefonu, miejmy nadzieję, że tym razem wybierze hasło, które nieco trudniej złamać.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (81)