Huawei usunęło obrazy EMUI z oficjalnej strony: to koniec tej nakładki?

Huawei usunęło obrazy EMUI z oficjalnej strony: to koniec tej nakładki?
05.09.2017 14:54
Huawei usunęło obrazy EMUI z oficjalnej strony: to koniec tej nakładki?

EMUI, stworzona przez Huawei autorska nakładka na Androida,niespodziewanie przestała być dostępna na stronach producenta.Każdy, kto chciałby pobrać obraz firmware z oficjalnego źródłana jeden z 39 wspieranych modeli smartfonów tej firmy, zostajeodesłany z kwitkiem. Co więcej, obrazy EMUI zniknęły też z kilkuniezależnych stron fanów tej nakładki. Czyżby Huawei zdecydowałosię pójść drogą Lenovo, które miesiąc temu zrezygnowałoze swojej nakładki Vibe Pure UI?

Po wejściu na stronęproducenta, otrzymujemy osobliwy komunikat łamanąangielszczyzną. Huawei ogłasza, że aby zapewnić wygodniejszą ibardziej satysfakcjonującą usługę aktualizacji, od tej porybędzie oferowało uaktualnienia dla swoich smartfonów i tabletówtylko drogą online’ową (zapewne chodzi o OTA). Już niebawemstrona, z której można było pobrać paczki aktualizacyjne, bypóźniej nagrać je na karty SD i wgrać obraz nowej wersji systemuoffline.

350204076807710657

Komunikat można zamknąć, ale dla większości z 39 wspieranychmodeli niczego już nie znajdziemy – strona pobierania przestałamieć znaczenie. Obrazy z EMUI usunięto też z kilku chińskichstron prowadzonych przez fanów. Poszukujący ROM-ów do swoichsmartfonów powinni odwiedzić forum xda-developers,tam największe szanse na znalezienie czegoś odpowiedniego.

Ascend P1 – jeden z ostatnich smartfonów, dla których można pobrać obraz EMUI
Ascend P1 – jeden z ostatnich smartfonów, dla których można pobrać obraz EMUI

EMUI, inspirowany rozwiązaniami znanymi z iOS-a i MIUI, cenionyjest przez użytkowników zarówno za ergonomię jak i ogromnemożliwości w zakresie dostosowania wyglądu systemu operacyjnego,daleko wykraczające poza to, co oferuje „czysty” Android. Takżei dołączone autorskie aplikacje Huawei, przeznaczone do obsługiprofili użytkownika czy przechowywania danych w chmurze wypadałycałkiem nieźle, choć autorzy recenzji w amerykańskich serwisachze wstrętem wręcz podchodzili do tego „kopiowania” Apple.

Rezygnacja z udostępniania obrazów EMUI może być początkiemkońca tej nakładki. Wraz z Androidem 8.0 Oreo, częścią systemustanie się stworzony przez Sony silnikskórek OMS, który pozwoli „czystemu” Androidowi na znaczniewiększe możliwości w zakresie personalizacji wyglądu systemu.„Czyste doświadczenie Androida” zacznie dorównywać nakładkom– i to może być powód, dla którego ostatnio Lenovo zrezygnowałoz zastosowania swojej nakładki.

Huawei tej pory nie ustosunkowało się co do aktualizacji swoichsmartfonów – z których wiele modeli wciąż działa przecież naAndroidzie 6.0 Marshmallow. Pojawiły się plotki, że Android 8.0jest testowany na Huawei Mate 9, które mogłoby być pierwszymmodelem tej firmy z Oreo, ale trzeba pamiętać, że na 16października firma zapowiada podobno rewolucyjnego Mate 10 zprocesorem Kirin 970. Zapewne w nim wykorzystany zostanie Android8.0, z którym EMUI po prostu może nie być kompatybilne. W tejsytuacji rezygnacja z własnej skórki wydaje się całkiemprawdopodobnym posunięciem.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)