GFXplorer to program, który zajmuje się wyświetlaniem szczegółowych informacji na temat podzespołów komputera, jak i programów zainstalowanych na dysku twardym naszego PC.
GPU Caps Viewer to niewielki darmowy program o nieprzeciętnych możliwościach. Za jego pomocą uzyskamy informacje o zainstalowanej w komputerze karcie graficznej.
GPU Shark to niewielkie i niewymagające instalacji narzędzie diagnostyczne dostarczające wielu szczegółowych informacji na temat układów graficznych takich producentów jak NVIDIA oraz AMD/ATI.
GPU-Z to małe i darmowe narzędzie przeznaczone do identyfikacji zainstalowanej w komputerze karty graficznej oraz dostarczenia na jej temat szczegółowych informacji.
HARDiNFO to program diagnostyczny, który pozwala wyświetlić wiele szczegółowych informacji o systemie, procesach, wykorzystaniu zasobów, ale także samym sprzęcie: dane techniczne i parametry pracy podzespołów.
HE - Hardware Read & Write to narzędzie skierowane do bardziej wymagających użytkowników, które prezentuje szczegółowe informacje na temat poszczególnych podzespołów komputera.
HiBit System Information to bardzo przydatne narzędzie, które wyświetla szczegółowe informacje o rozmaitych podzespołach komputera i zainstalowanego w nim oprogramowania.
Hmonitor (Hardware Sensors Monitor) to narzędzie przeznaczone do monitorowania temperatury płyty głównej, dysków twardych, procesora i karty graficznej.
HWiNFO Portable to niewymagająca instalacji wersja popularnego i przydatnego narzędzia służącego do identyfikacji i wykonywania prostych testów wydajności poszczególnych podzespołów w naszym komputerze.
HWiNFO32 to popularne i przydatne narzędzie służące do identyfikacji i wykonywania prostych testów wydajności poszczególnych podzespołów w naszym komputerze.
HWiNFO64 to popularne i przydatne narzędzie służące do identyfikacji i wykonywania prostych testów wydajności poszczególnych podzespołów w naszym komputerze.
HWMonitor jest niewielkim i bardzo prostym w obsłudze narzędziem do monitorowania podstawowych parametrów pracy bazowych komponentów komputera. Skupia ono w jednym oknie informacje o temperaturze, napięciu oraz prędkości wentylatorów m.in. chipsetu, procesora i poszczególnych jego rdzeni, dysku twardego, układu graficznego i baterii (w przypadku laptopów i netbooków).
HWMonitor Pro to rozszerzona edycja narzędzia HWMonitor przeznaczonego do monitorowania podstawowych parametrów pracy bazowych komponentów komputera.
Narzędzie firmy Intel identyfikujące zainstalowany w komputerze procesor. Program obsługuje wyłącznie procesory Intel. Intel Processor Identification Utility podaje informacje o dwóch częstotliwościach pracy procesora i magistrali - takiej jaka została podczas testów produkcyjnych uznana za maksymalną dla tego konkretnego egzemplarza oraz aktualnej z jaką pracuje procesor. Ponadto dostępne są informacje o dokładnym typie procesora, ilości pamięci podręcznej cache L1 i L2, złączu, architekturze, ilości rdzeni obsłudze (lub nie) technologii: Intel Virtualization Technology, Hyper-Threading, Intel Extended Memory 64, Enhanced Intel SpeedStep itd.
Kiwi System Info to darmowe narzędzie, które służy do sprawdzania informacji na temat systemu operacyjnego, zainstalowanych programów oraz podzespołów znajdujących się w komputerze.
Microsoft Assessment and Planning Toolkit to narzędzie przeznaczone do inwentaryzacji pracujące w trybie bez agentów, które działając na Windows 7/8 lub Windows Server 2008 skanuje otoczenie sieciowe przy pomocy mechanizmów WMI, usługi Zdalnego Rejestru, Active Directory oraz SNMP, identyfikuje znalezione komputery i serwerów, dokonuje oceny ich parametrów i ocenia, czy można zainstalować na nich nowe wersje oprogramowania Microsoft - Vistę, Windows Server 2008, Office 2007, Microsoft Application Virtualization... Ocena uwzględnia nawet dostępność sterowników, a wynik analizy zawierać może rekomendacje dotyczące niezbędnych aktualizacji sprzętu. Nowe wydanie ocenia także możliwości konsolidacji maszyn fizycznych przy pomocy wirtualizacji.