Intel porzuca koparki kryptowalut. Biznes był nieopłacalny

Wizualizacja układu Intel Blockscale 1000.
Wizualizacja układu Intel Blockscale 1000.
Źródło zdjęć: © Intel | Intel
Paweł Maziarz

19.04.2023 14:36, aktual.: 19.04.2023 16:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Intel zdecydowała o wycofaniu się z rynku koparek kryptowalut. Producent poinformował o zakończeniu produkcji układów Blockscale 1000 do kopania Bitcoinów, ale nadal będzie wspierać swoich klientów.

Układy Intel Blockscale 1000 to stosunkowo nowe konstrukcje, bo zadebiutowały one w marcu ubiegłego roku (wcześniej pracowano nad układami Bonanza Mine). Wówczas mieliśmy jednak inne czasy w branży technologicznej. Produkcja wyspecjalizowanych układów ASIC do kopania Bitcoinów miała być nowym pomysłem na biznes i wejściem w dochodowy, mocno rozwijający się segment rynku.

Pod koniec ubiegłego roku sytuacja na rynku kryptowalut uległa zmianie. Wirtualne waluty straciły na wartości, a kopanie z wykorzystaniem kart graficznych, czy nawet specjalistycznych układów ASIC stało się nieopłacalne. Decyzja Intela o wejściu na rynek koparek kryptowalut okazała się wielką klapą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Intel kończy produkcję chipów Blockscale 1000

Jak informuje serwis Tom's Hardware, firma Intel zdecydowała o wycofaniu się z rynku koparek kryptowalut. Producent opublikował komunikat, w którym zapowiada zakończenie produkcji układów z serii Blockscale 1000. Ostatnie zamówienia na chipy będzie można składać do października 2023 roku, a dostawy będą realizowane do kwietnia 2024 roku.

Stopniowe wygaszanie produkcji to kompromis wprowadzony z myślą o dużych firmach, które chciały uniezależnić się od chińskich producentów i podpisały z Intelem duże umowy długoterminowe na dostawy chipów Blockscale. Co ważne, producent nadal będzie zapewniać wsparcie swoim klientom (chociaż strona produktowa takich układów już została usunięta z witryny Intela).

W komunikacie dla serwisu Tom’s Hardware, Intel tłumaczy decyzję skupieniem się na strategii IDM 2.0. Producent wycofuje się z nierentownych biznesów - tak się stało z chipami Blockscale do koparek kryptowalut, ale wcześniej zrezygnowano też m.in. z pamięci Optane, modemów 5G czy przełączników sieciowych. Nie musi to jednak oznaczać całkowitego porzucenia rynku koparek kryptowalut. Producent twierdzi, że nadal będzie monitorować sytuację na rynku.

Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)