Internet Archive otwiera ogromną bibliotekę starych pism komputerowych

Internet Archive otwiera ogromną bibliotekę starych pism komputerowych

29.01.2017 20:57, aktual.: 30.01.2017 09:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy chcecie przypomnieć sobie stare magazyny komputerowe? Nietrzeba już przedzierać się przez biblioteki (by i tak nie znaleźćtego, czego szukaliśmy). Wystarczy odwiedzić Internet Archive.Projekt ten do swojej ogromnej już bazy retrotreści, wśródktórych mamy m.in. oprogramowanie dla DOS-a, Windowsa 3.11 czystarych konsol, dołączył teraz prasę komputerową z wielu krajów,wydawaną od 1975 roku.

Kolekcja The Computer Magazine Archives zawiera obecnie 18669tytułów w 11 językach – oprócz angielskiego są tu takżewłoski, słoweński, niemiecki, rosyjski, polski, portugalski,japoński, hiszpański, holenderski i francuski. Obecność naszejmowy naprawdę cieszy, mimo że lista tytułów nie jest duża.Właściwie to jest bardzo krótka – póki co znajdziemy tu tylkoGambler Magazine i Secret Service.

Który mikroprocesor dla Ciebie? 8008, 8080 czy IMP-16?
Który mikroprocesor dla Ciebie? 8008, 8080 czy IMP-16?

Znacznie ciekawiej się robi, gdy zostawimy polski za sobą. Copowiecie na przejrzenie pierwszegonumeru magazynu Byte? Okładka zachęca: *który mikroprocesorjest dla ciebie? Kasetowy interfejs – twój klucz do taniej pamięcimasowej. Złóż swój assembler. Czy możesz używać tychdodatkowych klawiatur? Na pewno możesz. Komputery – najlepszezabawki na świecie! *

Tu też znajdziecie takie perełki jakjugosławiański magazyn Računari,który niedawno zrobił się sławny w polskiej Sieci po tym, gdyodkryto jego okładki – pełne gorących (jak na tamte czasy),roznegliżowanych pań, mających nieco uatrakcyjnić trudnątematykę bardzo profesjonalnego pisma, a do tego oczywiście chybawiększość popularnych tytułów poświęconych Spectrum,Commodore, Atari, Amstradowi, Amidze, Acornowi, ST, Macintoshowi iwielu, wielu innym dziś już zapomnianym platformom sprzętowym.

Dobra wyszukiwarka i system filtrówpozwolą łatwo znaleźć to, co interesujące. Internet Archivezadbało o możliwość pobrania tego co zechcemy na dysk –dostępne są formaty PDF, EPUB, MOBI czy TXT. Nie przedłużając –zapraszamy na podróż w przeszłość magazynów IT zInternet Archive.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)