Już niedługo Nokia pozbędzie się Symbiana z oferty

Marcin Paterek

12.06.2013 15:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mimo że przez taśmy montażowe wciąż przewijają się tysiące stosunkowo tanich telefonów z Symbianem, jego koniec zdaje się już przesądzony. Nokia, czołowy producent sprzętu z tym systemem, planuje dostarczyć na rynek ostatnią partię telefonów jeszcze tegorocznego lata. Zamiast niego Finowie stawiają na Windows Phone i rozwój Nokia OS.

Obraz

Najlepsze czasy Symbian ma już niewątpliwie za sobą. Choć rok temu 6 procent telefonów w Europie działało pod jego kontrolą, obecnie odsetek ten spadł do poziomu zaledwie 1,6 proc. Malejące zainteresowanie klientów widać jak na dłoni — w ciągu pierwszego kwartału 2013 r. Nokia sprzedała 5,6 mln sztuk Lumii i tylko 500 tys. telefonów z Symbianem. Problem stanowi jednak nie tylko spadająca sprzedaż, ale także kłopoty natury produkcyjnej. Na opracowanie nowego urządzenia z Symbianem potrzebowaliśmy 22 miesięcy. Po przejściu na Windows Phone, czas ten spadł poniżej roku. Dzięki temu, że poświęcamy mniej czasu na grzebanie w zawiłym kodzie, możemy przeznaczyć więcej czasu na przygotowanie elementów odgrywających wielką rolę, m.in. aparatu, map, odtwarzacza muzycznego czy innych aplikacji — twierdzą przedstawiciele Nokii. Z tego powodu Finowie pod koniec stycznia 2013 r. ogłosili, że Nokia 808 PureView jest ostatnim modelem z Symbianem na pokładzie.

Porzucany system nie zniknie z rynku z dnia na dzień. Wyprodukowane dotychczas urządzenia wciąż zalegają w magazynach, powoli trafiając do mniej zamożnych klientów. Prawdopodobnie minie jeszcze nieco czasu, zanim zapasy ostatecznie się wyczerpią.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)