KDE 4.1 - przegląd

Redakcja

01.01.1999 03:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

  1. lipca pojawiła się pierwsza stabilna edycja środowiskagraficznego KDE 4.1 dedykowana szerszemu gronu użytkowników systemuLinux. Dotychczas wydawane wersje z gałęzi 4.x kierowane dowąskiego grona programistów nie nadawały się do wykorzystania przezzwykłych użytkowników. Warto więc przyjrzeć się KDE 4.1 tymbardziej, że interfejs Plasma to rzeczywiście nowa jakość wzarządzaniu zawartością pulpitów. Czy czas już aby Plasma pojawiłasię na naszych ekranach? Mam nadzieję, że niniejszy artykuł pomożeniezdecydowanym podjąć decyzję.

Do przeglądu środowiska KDE 4.1wykorzystaliśmy obraz płyty "KDE FourLive" bazujący na systemie openSUSE. Płytka poza stabilnymimodułami KDE 4.1 oferuje także dodatkowe aplikacje z deweloperskiejgałęzi w tym KTorrent, Amarok, Digikam, K3b i KOffice2. "KDE FourLive" CD polecamy wszystkim, którzy chcą sprawdzić jak działa noweKDE bez konieczności instalacji go w swoim systemie. Najwyższa poraprzejść do głównego tematu artykułu :)

Pierwsze wrażeniaTo co od razu przykuwa wzrokużytkownika po uruchomieniu "KDE Four Live" to interfejs Plasmadostarczony wraz z nowym KDE 4. Niewątpliwie dodaje świeżościuwzględniając ostatnie trendy. Różnica pomiędzy KDE 3.x, a 4.x jestbardzo wyraźna, a większość użytkowników zapewne przyjmie zmiany zuśmiechem na ustach. Plasma jest niewątpliwe jednym z tychelementów systemu, który z powodzeniem może zastąpić swójodpowiednik z KDE 3.

Okno powitalne "KDE Four Live"

Przykładowy pulpit KDE 4.1

Widżety - bajer czy funkcjonalność?Szczególny nacisk w zakresiewykorzystania pulpitu Plasmy położony został na inne elementy niżzwykle. Pulpit z założenia nie jest miejscem na skróty leczkonfigurowalnym obszarem roboczym. Na pulpicie mogą znaleźć sięwidżety, związane z zainteresowaniami użytkownika oraz jegopotrzebami tzn. np.: żółte karteczki, komiksy, prognoza pogody,kanały RSS / YouTube, zegarki, kalendarze, aplikacje do zarządzaniadyskami wymiennymi itp., można oczywiście pobierać kolejne pozycjez Internetu. Takie rozwiązanie nie jest jednak obligatoryjne, możnaumieścić na pulpicie również skróty, choć ewidentnie nie jest torozwiązanie, które było podczas projektowania interfejsu uznawaneza najważniejsze. Nadużyciem by było twierdzenie, że koncepcjawidżetów w Plasmie jest szczególnie nowatorska, podobnie aranżowaćpulpit można również w innych środowiskach, choćby WindowsVista.

Menu dodawania widżetów

Okno zarządzania widżetami

Przykładowe widżety w akcji

Plasma Dashboard

Autorzy poza opcją umieszczaniawidżetów bezpośrednio na pulpicie systemowym pomyśleli również oopcji dodawania ich do paska narzędzi. Oczywiście użytkownikposiada pełną kontrolę nad miejscem umieszczenia konkretnychelementów. Zarządzanie poszczególnymi elementami pulpitu jestbardzo intuicyjne i proste. Jak to wygląda w akcji można zobaczyćna poniższym screenie.

Okno zarządzania widżetami paska zadań

Użytkownik posiada sporą kontrolęnad widżetami. Programiści pozwolili m. in. na dodawanieindywidualnych ustawień do dodatków na pulpit, umieszczanie ich wdowolnym miejscu na pulpicie i nadawanie im własnej wielkości.Niestety... niektóre widżety nie radzą sobie ze skalowaniem, a menuzarządzania podczas zmiany orientacji pionowej staje sięniewyraźne. Aby lepiej zrozumieć problem warto spojrzeć na niżejprzedstawiony zrzut ekranu. Podczas przeglądania możliwości KDE 4.1zdarzyło się nam również, że widżety w przypadku zawieszeniaśrodowiska po restarcie nie zapamiętywały swojego położenia napulpicie. Postęp w rozwoju widżetów od czasów KDE 4.0 jest jednakznaczący.

Możliwości manipulacji widżetami

Menu START ;-)Menu zainstalowanych w systemieaplikacji wygląda bardzo ładnie, działa szybko, a co ważniejszejest bardzo funkcjonalne. Programy zostały posortowane w nim wedługkategorii dzięki czemu łatwo jest znaleźć potrzebne narzędzie.Dodatkowo menu zostało wyposażone w wyszukiwarkę, pozwalającą naszybie przeszukiwanie dostępnych aplikacji. Kolejną ciekawą funkcjądostępną z poziomu menu START jest możliwość przejścia w trybuśpienia zarówno do pamięci RAM jak i pliku na dysku. Autorzy i wtym aspekcie pomyśleli o wszystkim :-)

Nowe menu zainstalowanych aplikacji

Wyszukiwarka programów

Menu wyłączania systemu

Aplikacje w KDE 4W środowisku KDE 4 znaleźć można nietylko efekty wizualne, ale również szereg nowych lub odświeżonychaplikacji. Wokół niektórych z nich wybuchło sporo spekulacji czy wogóle mają pojawić się domyślnie w środowisku. Jednym z nich jestmenadżer plików Dolphin, który stanął dzisiaj na wysokości zadaniaspełniając wymagania użytkowników. Co prawda nadal możnawykorzystywać Konquerora do zarządzania plikami, ale wydaje się tonie mieć sensu, w przypadku kiedy oddano nam do dyspozycji takdobre narzędzie jak Dolphin.

Menadżer plików Dolphin

Obsługa zakładek w aplikacji Dolphin

Dolphin nie był jedynym źródłemzainteresowań użytkowników KDE. Społeczność oczekiwała zniecierpliwością nowej wersji przeglądarki Konqueror i odtwarzaczamuzyki Amarok. Odtwarzacz niestety jest jeszcze we wczesnej fazietestowej, a przeglądarka rozwijana przez Zespół KDE działa coprawda lepiej niż w poprzedniej edycji ale nadal ma problemy zrenderowaniem niektórych stron i obsługą technologii Flash.Przeglądarka nie obsługuje również RSSów.

Przeglądarka internetowa Konqueror

Multimedia w KDE 4 (Amarok, Dragon Player)

Gry w KDE 4.1

Aplikacja showPhoto w akcji

Aplikacje biurowe w KDE 4 (KWord, KSpread)

PodsumowanieNiewątpliwie środowisko KDE 4.1działa znacznie lepiej niż wersja 4.0. Niestety jednak nadal niejest wolne od błędów, które wpływają na ogólny odbiór nowej wersjiśrodowiska. Podczas naszego przeglądu kilkakrotnie aplikacje sięzawieszały lub generowały różne komunikaty o błędach. Wiele dożyczenia pozostawia również zestaw aplikacji dostarczanych z nowymKDE, ale to już temat na kolejny artykuł. Niedociągnięcia nie mogąjednak przyćmić wielu niewątpliwych zalet KDE 4.1, które na pewnozyska wielu zwolenników.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)