Korzystasz z Windows 7 lub 8? Ważna informacja od Mozilli

Korzystasz z Windows 7 lub 8? Ważna informacja od Mozilli

Mozilla kończy wsparcie dla Windows 7 i 8
Mozilla kończy wsparcie dla Windows 7 i 8
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images
05.07.2023 06:42

Mozilla poinformowała, że Firefox 115 będzie ostatnią wersją przeglądarki, która będzie działać na starszych systemach Windows i macOS. Zanim jednak przeglądarka straci wsparcie Mozilli minie jeszcze trochę czasu.

Na blogu Mozilli poinformowano, że Firefox w wersji 115 jest ostatnim wydaniem, które będzie oferowało wsparcie dla użytkowników systemów Windows 7, Windows 8 i Windows 8.1. Jak możemy przeczytać w oficjalnej informacji, użytkownicy aplikacji, którzy korzystają z któregoś z wymienionych systemów operacyjnych, zostaną przeniesieni do kanału Extended Support Release (ESR) Firefoksa.

Wsparcie ze strony Mozilli potrwa jeszcze trochę, bo aż do końca wersji 115 ESR, czyli do września 2024 r. Trzeba mieć jednak na uwadze, że po tym terminie żadne aktualizacje bezpieczeństwa nie będą dostarczane, w związku z czym korzystanie z przeglądarki może wiązać się z istotnym ryzykiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Decyzja Mozilli podyktowana jest polityką Microsoftu. Przypomnijmy, że Microsoft w styczniu 2023 r. zakończył wsparcie dla systemów Windows 7, Windows 8 i Windows 8.1. Systemy te nie otrzymują aktualizacji zabezpieczeń, w związku z czym wydawanie kolejnych wersji przeglądarki Firefox wiązałoby się z wysokimi kosztami po stronie Mozilli, a przy tym byłoby niebezpieczne dla użytkowników.

Firefox na starych systemach. To ostatnia wersja

Firefox 115 to też ostatnia wersja przeglądarki, która będzie wspierać systemy Apple macOS 10.12, 10.13 i 10.14. Jedynym sposobem na to, aby otrzymać nowe funkcje Firefoksa, który jest zresztą rekomendowany przez Mozillę, jest aktualizacja systemu do nowszej wersji. Trzeba przy tym jednak zaznaczyć, że niektóre starsze komputery mogą mieć problemy z obsługą nowszych wersji systemu operacyjnego.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (154)