Kupujesz na Allegro? Oszuści chcą przejąć twoje konto bankowe

Oszuści podszywają się pod Allegro
Oszuści podszywają się pod Allegro
Źródło zdjęć: © Getty Images
Konrad Siwik

26.11.2022 20:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

CSIRT KNF ostrzega przed nową kampanią pshishingową, w której oszuści podszywają się pod platformę e-handlu Allegro. Przy tym wysyłają do Polaków SMS-y z linkiem prowadzącym do fałszywej strony serwisu PayU, która wyłudza poufne dane.

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego opublikował na Twitterze ostrzeżenie dotyczące oszustwa "na Allegro". "Uwaga! Przestępcy rozsyłają wiadomości SMS, w których podszywają się pod @Allegro_Group. Przesyłany przez nich link prowadzi do fałszywej strony, która wykrada hasła do bankowości elektronicznej. Zachowajcie czujność! Adres niebezpiecznej strony: https://placonline5121[.]info" – pisze zespół CSIRT KNF.

W treści wiadomości możemy przeczytać o zaległości wynoszącej kilka złotych przypisanej do danego konta Allegro. Oszuści piszą również, że konsekwencją braku opłaty będzie zablokowanie konta. Tymczasem link załączony w SMS-ie prowadzi do fałszywej strony serwisu PayU. Wejście na nią może skończyć się utratą poufnych danych i haseł, które oszuści mogą następnie wykorzystać do przejęcia dostępu do bankowości internetowej potencjalnej ofiary oraz jej środków z konta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Allegro dziękuje za czujność

Allegro odniosło się do ostrzeżenia wydanego przez CSIRT KNF. W odpowiedzi na wpis na Twitterze serwis napisał: "Dziękujemy za sygnał. W takiej sytuacji, gdy otrzymasz podejrzaną wiadomość od osób podszywających się pod Allegro, przekaż ją do nas – przy użyciu opcji [prześlij dalej jako załącznik] lub [prześlij dalej] na adres phishing@allegro.pl – zajmiemy się sprawą niezwłocznie!".

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)