Linux 3.15 rozwiąże dokuczliwy problem z laptopami Samsunga

Linux 3.15 rozwiąże dokuczliwy problem z laptopami Samsunga06.03.2014 16:24

Problemy z UEFInie były jedynymi, które doskwierały właścicielom laptopówSamsunga, chcących zainstalować na nich którąś z dystrybucjiLinuksa. Prawie rok temu Dennis Jansen zgłosił w systemie śledzeniabłędów linuksowego jądra całkiem ciekawą usterkę– po podłączeniu zasilacza do laptopa, system operacyjny znaczącospowalnia. Po odłączeniu zasilacza wszystko wraca do normy.„Znacząco” to zresztą za mało powiedziane: przeprowadzoneprzez odkrywcę problemu benchmarkipokazywały nawet trzykrotny spadek wydajności.

Początkowo podejrzewano, że takiemu zachowaniu winny jest błądw tabeli kontrolera ACPI laptopów Samsunga. Wskutek niego przypodłączonym zasilaczu system operacyjny zachowywał się tak, jakbyzasilacz był odłączony. Odłączenie zasilacza odwracałosytuację. Odczuwalnie pogarszało to komfort pracy przy podłączonymdo zasilania laptopie, jako że system przekonany, że pracuje nabaterii, obniżał częstotliwość procesora i jasność ekranu, byzaoszczędzić energię.

350047827390588865

Kolejne wydania jądra Linuksa z ich łatkami dla ACPI problemujednak nie rozwiązały – i dopiero w lutym tego roku udałosię odkryć zaskakującą naturę błędu. Juan Manuel Cabo,odpowiadając w założonym w 2012 roku wątku dotyczącym zgłoszenianiewłaściwego zachowania ACPI przy ładowaniu/rozładowywaniubaterii w laptopach Series 9 Samsunga wyjaśnił, że wiele laptopówSamsunga ma problemy z wbudowanym kontrolerem. Próbuje on zgłaszaćzdarzenia nawet wtedy, gdy komputer jest uśpiony. Jako że nie masystemu operacyjnego, który by na nie odpowiedział, gromadzi je wbuforze, a po przekroczeniu pewnej liczby takich zdarzeń, przestajezgłaszać je dalej – a system operacyjny po włączeniu nieodpytuje o zdarzenia, skoro nie ma ich zgłaszanych.

Jedynym znanym, choć tymczasowym rozwiązaniem tego problemu byłowyjęcie baterii i zresetowanie komputera za pomocą przyciskuukrytego w slocie baterii (po przeciwnej stronie gładzika). Poponownym uśpieniu laptopa problem jednak wracał, więc w końcuCabo przygotował niewielkiprogramik, który pozwalał natychmiastowo usunąć skumulowane wkontrolerze zdarzenia (takimi zdarzeniami mogą nie tylko podłączeniezasilacza, ale też np. włączenie podświetlania klawiatury przezczujnik oświetlenia otoczenia).

Każdorazowe uruchamianie programiku Juana Cabo nie jest jednaknajlepszym rozwiązaniem. Proponowane alternatywy to wyłączeniegenerowania zdarzeń w trakcie uśpienia (tak jak robi to Windows),albo czyszczenie kolejki zdarzeń po obudzeniu systemu. Problem zsamymi laptopami Samsunga (dotknięte nim są modele Series 5:NP530U3C, NP535U3C, NP530U3B, NP550P5C oraz Series 9 NP900X3F,NP900X4B, NP900X4C, NP900X4D i NP900X3C) rozwiązany będzie w jądrze3.15 – przygotowano już łatkęodpowiadającą za kasowanie starych zdarzeń w kontrolerze ACPI tychmaszyn.

Wygląda więc na to, że w tym roku samsungowe laptopy wreszciezaczną być używalne na Linuksie. Niestety w takich sytuacjachrzadko kiedy można liczyć na pomoc producentów: „pingwin” nadesktopach wciąż pozostaje niszowym systemem operacyjnym, któregoproblemy musi zwykle rozwiązywać sama społeczność.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)