Linux zastąpi Windows w Chinach? Możliwe, ale trochę to potrwa

Chiny mogą zastąpić system Windows, ale potrzeba im sporo czasu, fot. Pixabay
Chiny mogą zastąpić system Windows, ale potrzeba im sporo czasu, fot. Pixabay

08.05.2020 11:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pewne mocarstwa, jak Rosja czy Chiny pragną uniezależnić się technologicznie od USA. To one właśnie dążą do tego, aby pozbyć się Windowsa. W Państwie Środka jest to możliwe, ale proces ten może być czasochłonny.

UOS - linuksowy system, który mógłby zastąpić Windows

Chińskie systemy operacyjne mają obecnie zaledwie około 1-procentowy udział w tamtejszym rynku. Według StatCounter, aż 86,67 proc. komputerów w Chinach korzysta z Windowsa, natomiast macOS znajduje się na 9,94 proc. maszyn. Reszta przypada Linuxowi.

Jedną z alternatyw dla Windowsa jest UOS autorstwa Union Tech. Bazuje on na Linuxie, a dyrektor zarządząjący firmy oczekuje, że w przyszłości Chińczycy będą mogli przejąć 20-30 proc. udział w segmencie systemów operacyjnych.

Kiedy to będzie? Liu Wenhuan z Union Tech zapowiada, że potrzeba będzie aż 10 lat, aby w ogóle chińskie, linuksowe systemy mogły zacząć rywalizować z Windowsem.

Udział systemów operacyjnych na PC na rynku chińskim (kwiecień 2020), fot. StatCounter
Udział systemów operacyjnych na PC na rynku chińskim (kwiecień 2020), fot. StatCounter

Warto jednak tutaj zaznaczyć, że w grudniu 2019 Chiny nakazały organizacjom rządowym i instytucjom publicznym pozbyć się komputerów z komponentami oraz oprogramowaniem pochodzącym z zagranicy w przeciągu trzech lat.

Ciekawe jednak, czy ta transformacja się uda, bo jednak rynek growy w Chinach jest gigantyczny, a Linux nie jest nadal platformą, która mogłaby pod tym względem skusić aż tak szerokie grono zwykłych konsumentów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (252)