Manipulowanie trendami to prawda? Facebook zwalnia 18 redaktorów

Strona głównaManipulowanie trendami to prawda? Facebook zwalnia 18 redaktorów
30.08.2016 14:06
Manipulowanie trendami to prawda? Facebook zwalnia 18 redaktorów

Dział moderacji Facebooka w maju został oskarżony o manipulowanie treściami umieszonymi w Trending Topics. Pracownicy mieli bowiem ukrywać konserwatywne i prawicowe treści, które ze względu na swoją popularność powinny znaleźć się w trendach. Najnowsze wieści mówią, że afera zakończyła się zwolnieniem redaktorów odpowiadających za nadzorowanie treści.

W Trending Topics umieszczane są popularne tematy, które spotkały się z dużym zaangażowaniem użytkowników Facebooka. Według założeń tego działu, treści nie powinny podlegać wyjątkowo rygorystycznej moderacji. Oskarżenia wysunięte wobec największego portalu społecznościowego świadczą, że całość podlegała ciągłej moderacji i do użytkowników trafiały wyłącznie akceptowalne według Facebooka treści – pozbawione treści wymykających się polityczne poprawności.

W sprawę Trending Topics zaangażował się nawet amerykański rząd w osobie senatora Johna Thune’a. Zażądał on jak najszybszych wyjaśnień. Facebook ogłosił wówczas, że rozpocznie wewnętrzne śledztwo. Celem było zbadanie, czy pracownicy faktycznie wpływali na umieszczane treści kierując się swoimi poglądami politycznymi. Oczywiście Facebook dodał, że zarząd nie miał wpływu na moderację.

350187817537988545

W ramach śledztwa nie zostały znalezione żadne dowody jakoby promowane były przede wszystkim lewicowe treści. Jednak nie wykluczono, że przy takiej skali działań, jaką przedsiębierze największy serwis społecznościowy świata, możliwe są minimalne, przypadkowe odchylenia. Ostatecznie usłyszeliśmy, że Facebook zobowiąże się do zaktualizowania metodologii generowania trendów. Właśnie dowiedzieliśmy się jak problem został rozwiązany.

Najnowsze informacje mówią, że Facebook wręczył wypowiedzenia 18 redaktorom z firm zewnętrznych. Odpowiadali oni za nadzorowanie tematów, które trafiały do trendów. Facebook postanowił, że redaktorzy nie będą już potrzebni do obsługi działu Trending Topics. Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami sekcja została zmodyfikowana.

Treści będą teraz opatrzone tylko krótką frazą lub nawet jednym słowem. Nie będzie już potrzebna ekipa dziennikarska, wystarczy dział inżynierów zajmujących się algorytmem Trending Topics. Teraz głównym wyznacznikiem będzie algorytm, a nie poglądy osób moderujących, które miały wybierać treści nie zawsze biorąc pod uwagę wskazania systemu.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)