Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Nokia 700 – mój pierwszy dotykowiec

Nie będę ukrywał, że to tego wpisu zainspirowała mnie seria postów Krogulca na temat Nokii N9. Prawdopodobnie mój wpis nie będzie takim tasiemcem ;) jak wyżej wspomniana seria, ale postaram się przekazać to co dla mnie było najważniejsze przy wyborze tego modelu.

Tak jakoś mi się utarło że średnio co dwa lata zmieniam telefon. Z uwagi na fakt że mój pierwszy był marki Nokia, po dziś dzień używam telefonów tej firmy – mimo różnych opinii na jej temat i ich systemów. Kwestia przyzwyczajenia oraz tego że w zasadzie znajduje w nich wszystko co jest mi potrzebne.

Do modeli stricte dotykowych zawsze podchodziłem z dystansem, składało się na to kilka powodów. Po pierwsze brak fizycznych klawiszy, wymiary, waga no i cena też nie jest bez znaczenia. Model 700 jest reklamowany przez Nokię jako najmniejszy smartphone na rynku, i nie wchodząc w polemikę czy tak jest naprawdę, to rzeczywiście aparat ten należy do grona bardzo małych. Wagowo również nie odbiega zbytnio od przeciętnego telefonu – w tym wypadku jako punkt odniesienia brałem poprzednią słuchawkę Nokię C5.

Pierwsze wrażenie

Typowo recenzyjne opisywanie pudełka i tego co znajdziemy w zestawie sobie daruję. Przejdźmy do wyglądu. Nokia 700 w rzeczywistości wygląda dużo lepiej niż na zdjęciach, nawet tych firmowych od Nokii – co nie znaczy że na nich wygląda źle, po prostu jest lepiej niż się nawet spodziewałem :).

Wyświetlacz wykonany w technologii AMOLED prezentuje się znakomicie. Niestety z racji pory roku i towarzyszącej jej pogody, nie miałem jeszcze okazji sprawdzić jak radzi sobie w przysłowiowym "pełnym słońcu". Wykonanie w technologii pojemnościowej gwarantuje nam znakomitą reakcję matrycy na dotyk. Jeśli ktoś miał okazję porównać jak wygląda użytkowanie ekranów rezystancjach i pojemnościowych to wie o czym mówię. Tutaj nie ma oporowego więc matryca działa bez oporu ;).

Główną powierzchnię aparatu stanowi oczywiście wyświetlacz. Pod nim znajdziemy 3 fizyczne klawisze typu "słuchawki". Z boku obudowy mamy niewielkie przyciski do regulacji głośności, blokady telefonu oraz włączenia aparatu i robienia zdjęć. Boczne przyciski mimo swoich rozmiarów nie przysparzają problemów z ich użytkowaniem.

Klapka baterii jest zamykana na zatrzask – tzn. aby ją otworzyć trzeba wcisnąć mały pibździut ;). Osobiście nie trawię obudów w których tylna część jest zsuwana (np.: Nokia 500). Zawsze miałem wrażenie że przy takiej konstrukcji można przypadkowo zgubić tylną część obudowy.

Waga i rozmiary

Gabarytowo telefon jest niewiele większy i cięższy od modelu C5 – czyli typowego aparatu. Swego czasu miałem do czynienia z Nokią 6500 slide która ważyła około 130g. Od tamtej pory wiem że 100g jest dla mnie osobiście granicą wagi telefonu. Noszenie cegłówki w kieszeni do najprzyjemniejszych nie należy. Nokia 700 nie jest może wagi piórkowej, ale na pewno nie jest ciężka jak zdecydowana większość smartphone'ów.

System operacyjny

Żył, umarł, znowu żył i znów umrze. Symbian, czyli system budzący nie małe kontrowersje. Jedni go kochają, inni nienawidzą. Zacznijmy od tego że Symbian^3 (do którego należy wersja Belle) to zupełnie inna para kaloszy niż starszy S60. Tamten faktycznie ideałem nie był. Nie czas na wymienianie jego wad, ale było kilka takich które mi doskwierały.

W przypadku Belle sprawa wygląda inaczej. Mimo tej samej nazwy to po prostu inny system. Oczywiście znajdziemy tu pewne wspólne dla systemów Nokii schematy, nie mniej użytkowanie nowej odsłony jest znacznie przyjemniejsze i szybsze. Oczywiście wynika to pośrednio z faktu że jest on przeznaczony tylko na telefony dotykowe, więcej sama fizyka obsługi aparatu robi swoje.

Nie mniej, w ogólnym rozrachunku Symbian Belle na pewno jest dużym krokiem na przód w stosunku do starszych wersji S60. Warto tutaj wspomnieć o flagowej funkcji obszaru powiadomień, który w istocie ułatwia zapanowanie nad połączeniami telefonu. To że jest to kalka z Androida to już inna kwestia ;).

Symbian vs Android

Wielokrotnie słyszałem opinię że Symbian jest taki a taki i w ogóle beee w stosunku do Androida. Prawdę mówiąc, świadomie wybrałem właśnie go a nie system Google.

Po pierwsze, znajdziemy tu wszystko co jest nam potrzebne (no, powiedzmy że to co jest potrzebne 99% normalnych użytkowników). Do dyspozycji mamy dodatkowo sklep z darmowymi i płatnymi aplikacjami.

Po drugie, aktualizacje – mimo że Symbian niby umiera a Android tryska świeżością, to w praktyce wygląda to tak że Nokia swój umierający Symbian^3 aktualizowała już do wersji Anna, potem Belle a w kolejce są jeszcze Carla i Donna. Tymczasem Android mimo wydawania nowych wersji pozostaje na większości urządzeń nie aktualizowany z uwagi na modyfikacje wprowadzane przez producentów.

Po trzecie to dostęp do internetu. Wprawdzie z tym jest u nas coraz lepiej w sieciach komórkowych, to jednak Android wymaga bezwzględnego dostępu do sieci aby był sens używania go. Symbian^3 nie ma tutaj jakichś szczególnych wymagań w stosunku do wcześniejszych wersji.

Klawiatura ekranowa

Tutaj na dzień dobry chciałbym się odnieść do artykułu z Labu autorstwa Tomka, gdzie niezbyt pochlebnie wyraził się on o klawiaturze Nokii 701.

Uważam że nie jest aż tak tragicznie jak zostało to tam przedstawione (a model 700 ma na dodatek mniejszy ekran od 701). W orientacji pionowej faktycznie może być problem z trafieniem w klawisze (ale też bez przesady), natomiast w poziomej to już trzeba się postarać żeby nie trafić.

Mało tego, po doinstalowaniu Swype'a, pisanie staje się wprost przyjemnością (nawet w pionowej orientacji telefonu). Powiem nawet że jest to najszybsza metoda wprowadzania tekstu na telefonach komórkowych jakiej używałem. Od momentu w którym wypróbowałem ten cud techniki zacząłem się zastanawiać jak ja mogłeś wcześniej bez tego żyć ;).

Wybaczcie jakoś wideo, aparat którym kręciłem film nie należy do modelów HD ;).

Analogicznie jak przy używaniu T9, w przypadku spornym możemy wybrać jedną z dostępnych propozycji wyrazów. Jednakże skuteczność jest tutaj znacznie większa i szansa na to że Swype wstawi nie ten wyraz o jaki nam chodziło, jest znacznie mniejsza niż przy T9. Oczywiście wynika to z faktu całkowicie różnych mechanizmów działania obu technik. Nawet gdy bazgrzemy jak kura pazurem i nie trafiamy w literki "na zakrętach", Swype radzi sobie z tym nad wyraz dobrze.

Cytując jeszcze z artykułu o Nokii 701:

...a umieszczenie "entera" po lewej stronie to najgłupszy pomysł, jaki widziałem.

Chodzi tutaj o klawisz zatwierdzenia a nie typowy enter – nowa linia. Uważam że umieszczenie go po lewej stronie jest dobrym pomysłem (czy bardzo to nie wiem). To że jest on w trudno dostępnym miejscu sprawia że nie wciśniemy go nigdy przypadkowo.

Aparat

Matryca aparatu posiada rozmiar 5 mega pikseli. W praktyce, jak to bywa z aparatami w telefonach, nie umywa się do takiej samej matrycy w tradycyjnym aparacie cyfrowym. Zdjęcia zrobione przy pomocy Nokii 700 złe nie są, o ile nie oczekujecie jakości na poziomie Nikona. Dioda robiąca za lampę błyskową umożliwia robienie fotek w warunkach kiepskiego oświetlenia.

Jako że na dworze jest pochmurnie, powyższe zdjęcia nie oddają pewnie możliwości aparatu w stosunku do ładnego słonecznego dnia.

Tradycyjnie również, możemy nagrywać filmy - w wypadku opisywanego modelu w jakości 720p z szybkością 25 klatek na sekundę. Z powodu jak powyżej, posłużę się materiałem znalezionym w sieci:

Bateria

Na tym obszarze nie jest niestety tak dobrze jak na innych. Tragicznie nie jest, ale Nokia 700 nie rzuca na kolana czasem działania. Przy średnio intensywnym użytkowaniu wyczerpałem baterię w pełne 3 dni. Nie mniej, jeśli minie nam już początkowa fascynacja ;) i nie "bawimy" się niepotrzebnie telefonem, to sądzę że 4 dni są osiągalne. Aczkolwiek moja fascynacja jeszcze nie minęła i nie miałem okazji tego sprawdzić :P.

Czego nie znajdziecie gdzie indziej

...czyli parę smaczków które przykuły moją uwagę.

Środkowy fizyczny przycisk pełni rolę powiadomienia

W sytuacji w które telefon leży na nam biurku i przyjdzie sms/rozmowa/e-mail (cokolwiek), środkowy klawisz zaczyna delikatnie pulsować. Patrząc na telefon od razu widzimy czy ktoś się do nas dobijał czy nie. W każdym poprzednim modelu musiałem nacisnąć klawisz słuchawki aby zaświecić ekran i rzucik okiem na ewentualne zdarzenia. Mała rzecz a cieszy.

Aplikacja "Społeczności"

Obsługuje zasadniczo tylko 2 portale, Facebook'a i Twitter'a. Miałem na razie okazję sprawdzić tylko ten pierwszy, nie mniej jest to w mojej opinii najlepsza aplikacja do FB na komórkę jaką widziałem. Ładna, przejrzysta, szybka – wszystko działa jak należy. W poprzedniej Nokii C5 również było coś podobnego, w nowym Symbianie znacznie bardziej rozbudowany jest ów program. Jeśli zatem jesteście uzależnieni od Facebooka, to na pewno nie będziecie zawiedzeni.

3 rodzaje pamięci

O ile w dotychczasowych modelach Nokii jakie miałem zawsze była pamięć wewnętrzna (na system) oraz karta pamięci. Tak w Nokii 700 mamy aż 3. Dodatkowa to pamięć masowa – taka wbudowana karta pamięci o pojemności 1,5GiB. Świetnie rozwiązuje to problem instalowanych aplikacji. Pamięć telefonu jest zbyt mała aby trzymać tam dodatkowy soft, z kolei parta pamięci może być wyjęta a co za tym idzie tracimy wówczas zainstalowane programy. Dodatkowa pamięć masowa świetnie nadaje się do tego celu – czyli trzymania w niej rzeczy ściśle powiązanych z danym telefonem: aplikacji, map, tematów i itp.

Czujnik oświetlenia

Jasność wyświetlacza oczywiście możemy zdefiniować według własnych upodobań – nie mniej, na każdym jej poziomie, wyświetlacz sam w zależności od aktualnego oświetlenia, dopasowuje swoją jasność. Jeśli więc wejdziemy do ciemnego pomieszczenia, ekran się przyciemni aby nie razić nas w oczy.

Cała reszta

Jak każdy telefon Nokii wyposażony w Symbiana i odbiornik GPS, Nokia 700 ma oczywiście mapy i darmową nawigację. Nie chciałem tutaj wchodzić w szczegóły, gdyż opis Nokia Maps znajdziecie w setkach innych recenzji telefonów. Podobnie sprawa się ma z całą resztą wspólnych dla Nokii/Symbiana funkcji i dodatków, których również i tutaj nie zabrakło.

Podsumowanie

Reasumując, mimo początkowych obaw przed zakupem dotykowego smartphone'a, jestem z nowego dorobku w pełni zadowolony. Praktycznie trudno znaleźć mi coś do czego można by się przeczepić w sporej mierze.

Plusy:

  • waga i gabaryty (jeśli ktoś szuka małego telefonu)
  • wyświetlacz
  • Symbian Belle (i wszystko co z nim związane, np.: mapy/nawigacja, itd.)
  • pulsujący przycisk powiadomienia
  • aplikacje społecznościowe

Minusy:

  • bateria mogłaby być lepsza

Ocena: 9/10

Pełna specyfikacja telefonu: http://www.nokia.pl/produkty/telefony/nokia-700/specyfikacje

sprzęt urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
januszek   22 #1 26.12.2011 10:40

Jak konkretnie działa zaprezentowane tu Swype? Mam na myśli jak wygląda algorytm machania paluchem po klawiaturze? ;)

M@ster   17 #2 26.12.2011 10:49

Jedziesz palcem po klawiszach a Swype na bazie słownika wybiera pasujący wyraz. Litery na "zakrętach" pewnie mają większą wagę. Tak super szczegółowego algorytmu to nie znam.
http://www.swype.com/about/specifications/

underface   14 #3 26.12.2011 10:59

świetna recenzja

@januszek
chcesz wiedzieć na jakiej zasadzie działa w ogóle swype?

Soren   8 #4 26.12.2011 11:01

Przede wszystkim nie zgodzę się z twierdzeniem że:
"... to jednak Android wymaga bezwzględnego dostępu do sieci aby był sens używania go."

Android lubi sieć tak samo jak inne systemy. Masz internet to masz pełną synchronizację, dostęp do marketu i ogólnie dobrodziejstw sieci, nie masz to nie, telefon w trybie offline działa identycznie.

Igloczek   8 #5 26.12.2011 11:21

Nie żeby coś ale ja na swoim E71 z QWERTY napisałem ten sam tekst 7 sekund szybciej... (i jeszcze się w nim pomyliłem i musiałem poprawić). Więc nie mów że jest to najszybsza metoda wprowadzania tekstu.

M@ster   17 #6 26.12.2011 11:25

@Igloczek
"jest to najszybsza metoda wprowadzania tekstu na telefonach komórkowych jakiej używałem"

Zwróć uwagę na 2 ostatnie wyrazy ;) Po drugie, inaczej się po prostu pisze, a inaczej gdy mam wykrzywione ręce i trzymam telefon przed kamerą :P

Igloczek   8 #7 26.12.2011 11:34

Nie zmienia to faktu że z osobą pisząca na qwerty raczej zawsze przegrasz na czas :)

kamil_w   11 #8 26.12.2011 11:48

@Igloczek
Bo ja wiem? Sam początkowo na SGS2 miałem problemy z Swype. Początkowo pisałem dość powoli, ale z czasem się wyrobiłem. Zaletą tej klawiatury jest to, że można jeździć palcem po ekranie, ale nie trzeba. Jeśli ma się dwie wolne ręce to można stukać literki pojedynczo. Jak kto woli.

underface   14 #9 26.12.2011 11:58

Moim zdaniem autorowi chodziło o to ze Swype jest najszybsza metoda wprowadzania tekstu na ekranach dotykowych. Zresztą do Swype trzeba sure przyzwyczaić

M@ster   17 #10 26.12.2011 12:02

Po pierwsze ten filmik to nie speed test pisania Swypem, tylko poglądowy jak to się w ogóle odbywa.

Po drugie, tak jak mówi @underface, głównie miałem na myśli wszystkie inne metody pisania niż tradycyjna fizyczna qwerty - takiej każdy używa w komputerze i wie że jest najlepsza :).

xomo_pl   24 #11 26.12.2011 12:09

świetna recenzja poza jednym:
"to jednak Android wymaga bezwzględnego dostępu do sieci aby był sens używania go."
internetu potrzeba tylko do usług typu synchronizacja, poza tym Android działa bdb bez internetu aktywnego.

Nokia zrobiła ostatnio duży postęp i ten model wygląda naprawdę ładnie (ostatnimi laty nokie były krótko mówiąc szpetne), sam myślałem nad kupnem nokii ale 500, niestety odpadła z braku tetheringu wbudowanego a program który do tego służy jest płatny a w wersji darmowej nie zabezpiecza sieci.
Do tego podobno nie lubi taki hotspot działać z Androidami.
Gdyn\by nie to to nokie są bdb ostatnio a operatorzy oferują je w dobrych cenach (patrz 500 w play)...

deepone   13 #12 26.12.2011 12:42

Co do tego pulsowania - Nokia E75 miała też takie coś pulsujące w momencie gdy było jakieś zdarzenie (email, telefon, sms itp), trochę mi tego teraz brakuje bo było to wygodne ale cóż, rozstałem się z Nokią na rzecz Samsunga.

sla17   7 #13 26.12.2011 13:50

Fakt, bardzo ładna ta Nokia i gdybym stanął przed wyborem telefonu to chyba jednak była to by... znowuż Nokia. LG nie robi IMO ciekawych słuchawek, htc jakoś nie przypadło mi do gustu, Samsung robi telefony na poziomie, ale znowu jest OS, co do którego mam mieszane uczucia. A Symbian ma IMO taką samą opinie jak w przypadku Visty - ktoś na początku poużywał, było badziewnie i bez sprawdzenia działania po aktualizacji wypisuje pierdoły, jaki to system jest zły. Nokia to mój ulubiony producent i tak jak niektórzy kupują laptopy jednego producenta, samochody jednej firmy to tak samo ja najchętniej znowu brałbym Nokię :D

M@ster   17 #14 26.12.2011 16:01

@mPiter
Ja Swype'a opanowałem gdzieś po 2 dniach ;) T9 był fajny ale na chwilę obecną strasznie denerwuje mnie to że albo nie ma słowa w słowniku albo nie ten dopasuje co ma. Tzn. kiedyś było tak samo ale po paru latach stałem się bardziej wygodny chyba :)

  #15 27.12.2011 12:11

Dziwię się, że ktoś jeszcze w ogóle kupuje Nokie. Poczynając od modelu N95, jakość wykonania telefonów tej firmy jest wątpliwa.

SinTom   8 #16 27.12.2011 15:36

Recenzja dobra. Jednego mi zabrakło: jak sprawdza się przeglądarka internetowa?

M@ster   17 #17 27.12.2011 16:13

@kokoen34
Skąd wiesz że jest wątpliwa skoro zatrzymałeś się na N95 ;)

@SinTom
Prawdę mówiąc zbyt wiele na standardowej nie przesiedziałem. Korzystam z Opery Mobile. Nie mniej, w tej domyślnej nie doszukałem się jakichś rażących niedociągnięć.

Saskatchewan   8 #18 27.12.2011 17:57

Ciekawa recenzja, bardzo miło się czytało. Podoba mi się, że opisałeś _własne_ odczucia z używania tego smartfona.

PS Widzę, że lubisz używać tego zwrotu, więc rada na przyszłość - "niemniej" piszemy razem (oczywiście pomijając przypadki typu "nie mniej, a więcej").

  #19 28.12.2011 14:54

Świetnie napisana recenzja. GRATULUJĘ! Mógłbyś zrobić małą kontynuację np. opisać kilka przydatnych programów, zrobić test czy EDoF 2G potrafi zrobić zdjęcie tekstu itp.

Do fb polecam aplikację fMobi oraz facinate.

TomaszK-Poz   8 #20 01.01.2012 18:04

Małe pytanko - jaki jest czas pracy z włączonym GPS, MP3 i wyłączonym Wifi - mam na myśli aplikacje dla "sportowców" typu Endomondo czy coś podobnego ?
Pozdrawiam
tk

M@ster   17 #21 01.01.2012 19:36

Trudno mi powiedzieć tak bez testu, ale z moich dotychczasowych obserwacji wynika że jeśli nie biegasz non stop powyżej 2 dni to raczej nie masz się czego obawiać :)

  #22 01.01.2012 21:45

Dzięki za szybką odpowiedź.
Wątpię, aby ten telefon wytrzymał dwa dni z włączonymi GPS,MP3 - cuda przecież nie istnieją. Ludziska sygnalizują, że w telefonach w Androidzie to kwestia 2-4 godzin. Jeżeli Nokia wytrzyma powiedzmy 8 godzin muzyki i pracy aplikacji do GPS + ew. Bluetooth do czujnika tętna, to byłoby super. Inna sprawa, że w cenie tej Noki + czujnik tętna na Bluetooth można mieć Garmina 305XT. Trudny wybór. A telefon fajny - non-cegła. Dlatego czekam, aż stanieje.

  #23 05.01.2012 14:29

Od paru tygodniu szukam w internecie recenzji tego telefonu - jedne są pochlebne, a drugie wręcz odrzucające. :) recenzja tutaj zaprezentowana jest znakomita! Z przyjemnością kupię ten telefon :) mam tylko nadzieje, że pisanie smsów nie sprawi mi wiekszej trudności bo pisze ich dosyc duzo. :)

M@ster   17 #24 05.01.2012 17:54

@m.
Jeśli nie będziesz miał problemów z używaniem Swype'a, to pisanie SMSów jest przyjemnością :)

  #25 06.01.2012 23:59

kupiłem ten telefon żonie, w wersji białej, bo jak to określiła "ładny jest"
po kilku dniach testowania tego telefonu z doskoku sam zacząłem zastanawiać się nad smartfonem z symbian bell, ten system na prawdę daje radę, a telefon nie pozwala o sobie zapomnieć
telefon dzięki małym rozmiarom jest na prawdę poręczny, przeglądarka wymiata, a dodatkowe aplikacje umilają czas, często oglądam tv (polsat news, superstacja i biznestv) przez ipla
dla wytrawnego gracza telefon pewnie okaże się zbyt mały, jednak do zagrania w angrybirds w zupełności wystarcza
Nokia is back in the game

  #26 10.01.2012 11:49

Miałam wielkie wątpliwości co do aparatu ale po tych fotkach wyżej, filmiku i jeszcze ogólnej recenzji wiem ze dziś po nią pojadę :) Dzieki!

M@ster   17 #27 10.01.2012 15:33

Coś czuję że Nokia to powinna mi prowizje płacić od każdej sztuki ;)))

  #28 10.01.2012 22:43

A ja mam pytanie niezwykle ważne dla mnie - możesz napisać jak sprawnie otwierane są pdf'y? W Nokii n8 bywało to irytująco wolne :/

M@ster   17 #29 11.01.2012 12:13

@MadStorm
Łącznie z odpaleniem readera i otwarciem pliku jakieś 2 sek. Wziąłem 10 stronicowy pdf (288kb), jakaś decyzja sądu, głównie tekst i ze 2 obrazki.

Jak masz jakiś inny do testu to chętnie sprawdzę :)

  #30 11.01.2012 17:10

Jak już wcześniej pisałam kupiłam ten telefon parę dni temu i jest znakomity! :D a co do pisania smsów można przecież zmienić klawiaturę na taką jak jest w zwykłych telefonach bezdotykowcach i pisze się identycznie jak na tamtych telefonach wiec duże palce nie tworzą problemu! :D

  #31 11.01.2012 22:08

M@ster
Dzięki za odpowiedź, zapytam jeszcze na temat pdf'ów. Jak jest z zoom in/out? Nie ma sporych opóźnień w powiększaniu/zmniejszaniu? Zakładam że jest multi-touch. A, i może jak się czyta takie pdf'y? Wiem że komfort nie będzie powalał ale czy w miarę można sobie poczytać w autobusie bądź tramwaju.
I kolejne pytanie - czy można ustawić WiFi jako router/modem bezprzewodowy? Przykładowo, mam tablet bez modemu 3G i chce coś tam sprawdzić. Teraz ustawiam 700'setkę jako taki router/modem i mogę śmigać w tablecie.
I ostatnie pytanie - jak jest z baterią? Wiem że pisałeś iż przy zabawie bateria trzymała około 3 dni. A jak wygląda sprawa podczas standardowego użytkowania (powiedzmy do 1h rozmów dziennie, bez synchronizacji mail'i ale tak do 30 minut w sieci)? Bądź gdybyś mógł napisać ile trzyma telefon podczas Twojego typowego użytkowania.

Przyznam szczerze, że gęsto się zastanawiam nad zakupem tego modelu. Info z życia wzięte na cenę złota ;]

  #32 11.01.2012 23:38

@M@aster
Jeszcze takie pytanko - czy telefon nagrzewa się wyczuwalnie? W review wyborczej słyszałem takie stwierdzenie choć nigdzie indziej na nie nie trafiłem.

M@ster   17 #33 12.01.2012 10:18

@MadStorm
W pdf zoom in/out działa płynnie, nie ma żadnych zacięć. Typowy format A4 da się czytać ale tylko w orientacji poziomej, inaczej po prostu tekst jest za mały. Tzn. można sobie powiększyć ale brałem pod uwagę takie powiększenie aby na szerokość się mieściło - szkoda że nie działa to tak jak w Operze Mobile/Mini że tekst się zawija do aktualnej szerokości ekranu.

Przejrzałem opcje z WiFi i nie widzę tam nic takiego, chociaż zdawało mi się że gdzieś coś takiego jest ale jednak nie. Być może są zew. aplikacje do tego.

Co do baterii, na więcej niż 4 dni bym się nie nastawiał. Na chwilę obecną, zostało mi 57% baterii która była ładowana 2 dni i 11h temu. Wychodzi niby z prostej matematyki że ma na 5 starczyć ;) bo właśnie sam chce dokładnie to zmierzyć - mam programik Batttery Monitor który pokazuje różne ciekawe dane, w tym czas od ost. ładowania, bo sam jakoś dopilnować nie mogłem kiedy go ładowałem :P

Nagrzewa się jeśli odpalisz coś co słusznie wykorzystuje telefon, np.: mapy... ale to jest po prostu ciepły, nie parzy w rękę ani nic w tym stylu.

M@ster   17 #34 15.01.2012 22:31

Małe podsumowanie eksperymentu z baterią. Wbrew wszystkiemu właśnie mija 6 doba od ost. ładowania telefonu. Wynik, rewelacyjny i aż sam zdziwiony jestem. Aczkolwiek już teraz tel. ledwo zipie ;) Reasumując, 5 dni jest jak najbardziej osiągalne.

Mam dziwne wrażenie że trzyma on dłużej niż w pierwszych dniach po zakupie. Mimo że pojęcia formatowania dla baterii Li-Ion nie ma sensu to mimo wszystko wydaje mi się że bateria z czasem (po kilku cyklach ładowania) dopiero rozwinęła skrzydła.

  #35 08.02.2012 02:56

Mam N8. 700-tkę miałem przez chwilę w dłoni. Telefon mnie zachwycił formą. Belle jest systemem, który teraz chyba najbardziej mi się podoba spośród dostępnych na rynku. Ma ładny interfejs ala Android 2.x i wygodę użytkowania symbiana. 700 ma dobry stosunek ceny do możliwości. Jeżeli będę miał okazję zmienić telefon służbowy, to będzie nim 700 albo 701. Prywatnie czekam na następce N8.

  #36 08.02.2012 02:56

Mam N8. 700-tkę miałem przez chwilę w dłoni. Telefon mnie zachwycił formą. Belle jest systemem, który teraz chyba najbardziej mi się podoba spośród dostępnych na rynku. Ma ładny interfejs ala Android 2.x i wygodę użytkowania symbiana. 700 ma dobry stosunek ceny do możliwości. Jeżeli będę miał okazję zmienić telefon służbowy, to będzie nim 700 albo 701. Prywatnie czekam na następce N8.

  #37 08.02.2012 02:56

Mam N8. 700-tkę miałem przez chwilę w dłoni. Telefon mnie zachwycił formą. Belle jest systemem, który teraz chyba najbardziej mi się podoba spośród dostępnych na rynku. Ma ładny interfejs ala Android 2.x i wygodę użytkowania symbiana. 700 ma dobry stosunek ceny do możliwości. Jeżeli będę miał okazję zmienić telefon służbowy, to będzie nim 700 albo 701. Prywatnie czekam na następce N8.

  #38 08.02.2012 03:03

Mam N8. 700-tkę miałem przez chwilę w dłoni. Telefon mnie zachwycił formą. Belle jest systemem, który teraz chyba najbardziej mi się podoba spośród dostępnych na rynku. Ma ładny interfejs ala Android 2.x i wygodę użytkowania symbiana. 700 ma dobry stosunek ceny do możliwości. Jeżeli będę miał okazję zmienić telefon służbowy, to będzie nim 700 albo 701. Prywatnie czekam na następce N8. Jeżeli telefon faktycznie trzyma 5 dni przy baterii 1000 mAh to chyba Nokia dokonała cudu i jest to jeden z najlepszych smartfonów pod względem zarządzania energią. Co by było gdyby włożyli akumulator 1500 mAh :0

  #39 19.02.2012 21:32

Zostałam obdarowana tym cudem N700 i nie mam bladego pojecia o tym wszystkim o czym piszecie. Widże tylko, ze mam problem z pisaniem sms-ow i nie mam pojecia o czym pisze m. To znaczy o tym ze mozna zamienic klawiature. Podpowiedzcie jak? proszę..

  #40 29.02.2012 14:47

M@ster mam pytanko, jak zainstaluję Swype na N700. To będę miał polskie znaki i słownik po polsku. Bo z tego co widziałem na stronie Nokia store OVI Aplikacja Swype jest dostępna w językach: ang., hiszp., franc. (kanad.) i port. (braz.), a wkrótce – nowe wersje językowe! Aby włączyć aplikację Swype, ustaw język pisania na ang. Następnie zmień odpowiednio język wprowadzania bezpośrednio na klawiaturze. Z tego co rozumiem to nie ma polskiego słownika i przy pisaniu tą metodą możemy pisać tylko w językach dostępnych w danym momencie ???

M@ster   17 #41 29.02.2012 17:50

@Adam
Tak, da się pisać po PL ale Nokia nieco zawaliła sprawę i trzeba nieco się nakombinować. W Store jest Swype oraz j. PL ale ktoś mądry nie zaznaczył kompatybilności słownika z Nokia 700 (a samego Swype'a już tak). Przez to nie da się go zainstalować.

Rozwiązanie jest, trzeba pobrać bętę Swype'a z Nokia Beta Labs wraz z beta słownikiem PL, przenieś to na telefon i dopiero wtedy instalować. Próba instalacji via Nokia Suita kończy się błędem. Ale jak wrzucisz na kartę a potem z telefonu zainstalujesz to jest wszystko ok i ładnie śmiga ;)

Nieco przekombinowane ale wszystko przez złe ustawienie kompatybilności słownika w Store Nokii. Nie mniej, mimo że to beta to wszystko ładnie i elegancko działa.

  #42 02.03.2012 12:55

Dostalam ten telefon jako czesc sluzbowego wyposazenia. W ciagu dwoch dni uzytkowania kilka razy wrzeszczalam z flustracji a dwa razy mnie reka swiezbila by walnac telefonem w sciane. Teraz cos wiecej. Komorke dostalam robocza (pracuje w Szkocji dla Councilu), ma zaimplementowane dodatkowe oprogramowanie bym mogla skanowac sie w miejscu pracy na wejsciu i wyjsciu (w moim przypadku to co najmniej 10 razy dziennie). Bateria tragedia !!!!!! To swinstwo mi nawet 24h nie trzyma i musze 2 razy dziennie ladowac, bo moja praca wymaga lacznosci 24h/dobe. To jej najwiekszy minus. Nie dostalam instrukcji obslugi i musze sie posilkowac inernetem. Jedyne co ma ta komorka na plus, ze mimo tak malych literek na wyswietlanej klawiaturze to calkiem niezle sobie radzi z wyswietleniem tej wlasciwej i tu mnie ten telefon milo zaskoczyl. Kilka ekranow to dla niektorych tez dobry pomysl, ja radze sobie z tym bez problemu. Szybko tez mozna wyciagnac sobie na pulpit najczesciej uzywane programy i funkcje ( w moim wypadku to program sluzbowy, zegar i notatnik). Do szewskiej pasji natomiast doprowadzil mnie safe mode.... a ze bateria tak slabo trzyma to nie moglam sie go dluuuugo pozbyc, a wtedy nie ma dojscia do funkcji, ktorych musze w pracy uzywac. Inna para kaloszy, nie zawsze reaguje na dotyk ( jeden z powodow mojej flustracji). Od lat uzywam roznych modelow Nokii i zaczelam miec krytyczne uwagi co do Nokii od modelu E5, ktory serwisowalam dwa razy. Mam za to wiekli szacunek do firmy za ich Customer Support, rzadko mi sie zdarza tak szybko zalatwic sprawe jak udalo mi sie z nimi.

telemahos   3 #43 12.04.2012 04:00

Fajna recka. Mam jedno pytanie: czy telefon otwiera zahasłowane pliki pdf? Od paru dni mam htc radar z Windows Phone na pokładzie i telefon nie umie takich plików otworzyć, co dla mnie jest jakąś kpiną.

M@ster   17 #44 12.04.2012 09:48

@telemahos
Jak mi powiesz skąd taki plik wziąć to sprawdzę :)

telemahos   3 #45 13.04.2012 15:42

No nie powiem, bo ja dostaje takie w pracy ;)

M@ster   17 #46 13.04.2012 16:29

A nie możesz jakiegoś testowego stworzyć na próbę?

  #47 16.04.2012 12:05

Witam. http://www.urpl.gov.pl/wm-formularze tu są takie pdf-y. Ani moja e52, ani lumia800 ich nie otwiera. Pozdrawiam

  #48 14.05.2012 19:36

Witam. Zastanawiam się nad kupnem tej Nokii. Mam takie pytanie: czy obsługuje ona aplikacje java?

  #49 14.05.2012 21:16

a moja e66 otwiera te formularze z urpl...mam zainstalowany adobe reader 1.5

  #50 23.06.2012 15:14

do tej pory posiadałem e52
7setkę kupiłem tydzień temu za 700 zł w promocji w markecie
dokupiłem tylko silikona na tył i boki, oraz folię na przód
przesiadka okazała się bezproblemowa, przeniosłem dane i jazda
jedyny minus to brak autufacusa bo nie mogę robić zdjęć dokumentów w pracy
za to video kręci rewelacyjne, np lekcje tenisa córki
po tygodniu wydaje się jakbym miał ją od zawsze
mapa dobra
poczta @mail dobra
ekran rewelacja
cena rewelacja
jestem sporym facetem a mimo to nie mam problemów z pisaniem na dość małej klawierce
przed zakupem sporo o nim czytałem i to raczej pozytywnych wpisów
Potwierdzam dobrą o nim opinię i polecam - dobry telefon biznesowy z dużą ilością dodatków

  #51 09.07.2012 08:05

na robienie zdjęć dokumentów też już mam sposób
wystarczy robić je z odległości ponad 60 cm :)

  #52 17.08.2012 22:16

W Belle zauważyłem, że przy korzystaniu z wybierania głosowego, np. poprzez zestaw głośnomówiący w samochodzie, dźwięk potwierdzający oczekiwanie telefonu na komendę głosową (blip) jest praktycznie niesłyszalny, co właściwie uniemożliwia korzystanie z funkcji głosowych. W poprzednich wersjach Symbiana tego problemu nie było. Poza tym jak dla mnie rewelacja. Nie chcę się tu rozpisywać o wyższości Symbiana nad Androidem i odwrotnie, bo nie miałem styczności z tym drugim, ale dla mnie Belle to solidny, dobrze przemyślany i uporządkowany system, który ma dokładnie to czego potrzebuje użytkownik smartfonu i do pracy i do zabawy. Dotychczas miałem Nokię C6-01 z procesorem 680 MHz i nigdy ale to nigdy nie zauważyłem, żeby była zbyt wolna. Właśnie przesiadłem się na 700-kę i już widzę, że wybór był trafny. Co do Swype - absolutnie konieczny ! :)

  #53 14.09.2012 21:36

Cześć M@ster. O co mógłbyś powiedzieć o czasie ładowania sie baterii?

M@ster   17 #54 15.09.2012 09:07

@Maciej00
Nie mierzyłem tego ze stoperem w ręku ale na ładowarce sieciowej idzie to dość szybko. Ja ładuje głównie przez USB gdzie trwa to już z oczywistych względów dłużej, kładę komórkę obok komputera, podłączam kabel i załatwiam synchro i ładowanie za jednym razem :)

  #55 17.09.2012 17:54

Dzięki za odpowiedź, przy okazji chciałem powiedzieć, że świetny opis. A jak Ci sie sprawuje po...no już trochę czasu użytkowania? Aha, chciałbym jeszcze zapytać czy głośno gra ta 700-setka. :)

M@ster   17 #56 18.09.2012 23:14

Sprawuje się dobrze :) Czy głośno, hmm, zależy co rozumiesz przez głośno ;) jak dam na maksa dźwięk to jak dla mnie jest to głośno (jak na telefon).

  #57 18.10.2012 17:21

Mam pytanie. Nokię 700 mam ok 8 miesięcy. Dziś włączyłam aktualizacje systemu i od 2 godz nie udaje mi się uruchomić telefonu. Masz pomysł, co mogę zrobić, aby odblokować telefon? Marta

Toni1971   1 #58 23.12.2012 19:04

Również mój pierwszy dotykowiec. Świetna recenzja, lepiej bym tego nie ujął, a w pełni się zgadzam. Od zawsze jestem posiadaczek Nokii i nie wyobrażam sobie przesiadki na inną markę, nawet jeśli miewa lepsze funkcje itp. Nie znam innej marki, która by miała tak duży procent niezawodności. Na około 15 sztuk testowanych-posiadanych przeze mnie, jedna miewała problemy 6234. Mój przedostatni model, z którego przesiadłem się na 700, to 6300 - świetny telefon który po 5 latach używania w różnych warunkach jeśli chodzi o pracę, po wymianie baterii hula nadal. Mógłbym chwalić i chwalić, ale to wie każdy kto podobnie jak ja miał ich więcej.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich użytkowników.

  #59 10.04.2013 18:28

Mam problem z nokią 700, otóż nie dochodzą do mnie żadne sms, prosze o pomoc.

  #60 29.06.2013 19:27

hej mam mały problem z tym telefonikiem,posiadam go prawie rok czasu i od wczoraj nie czyta mi wejście na słuchawki,czy to wina tego że sie popsuło czy wina słuchawek że nie są orginalne?

M@ster   17 #61 01.07.2013 11:58

Sprawdź słuchawki na czymś innym, choćby komputerze - jeśli ok tzn. że wina leży po stronie telefonu.

  #62 26.02.2015 01:33

Jak usunąć ikonkę ,,Wyszukaj'(lupkę) z paska narzędzi?
Na zdjęciach jest bez tej lupki.A ja mam tylko pulpity z lupką....

M@ster   17 #63 26.02.2015 12:13

@michał u (niezalogowany): Szukajka została dodana do paska głównego zdaje się w ostatnim updejcie (SP2, alias Donna), a screenshot pochodzi z pierwszej wersji systemu (bo wówczas ten był aktualny gdy pisana była ta recenzja). Nie mam możliwości usunięcia jej. Aczkolwiek jeśli o SP2 chodzi to mnie osobiście wkurza zepsuta kolorystyka (czarny zamieniony na szary) i złamanie kompatybilności wstecznej dla niektórych aplikacji (Swype nie działa i nie będzie :( ).

Autor edytował komentarz.
  #64 27.02.2015 15:10

@M@ster: Dzięki za odpowiedź, nie spodziewałem się:)
Mnie denerwuje odtwarzacz muzyki (to dla mnie najważniejsze w telefonie)
A to dlatego że wiele lat używałem 5310 x-press music.A tu nawet nie ma regulacji equalizera, i wielu innych funkcji. I nie mogłem przenieść playlist do tego telefonu....

M@ster   17 #65 27.02.2015 17:06

@Anonim (niezalogowany): Akurat w tej kwestii dla mnie istotne było "że gra" ;) więc trudno mi oceniać.