Microsoft, HERE, TomTom oraz Esri stworzą światowy graf Internetu Rzeczy

Microsoft, HERE, TomTom oraz Esri stworzą światowy graf Internetu Rzeczy

Microsoft, HERE, TomTom oraz Esri stworzą światowy graf Internetu Rzeczy
Oskar Ziomek
19.12.2016 15:08, aktualizacja: 19.12.2016 15:18

Widząc szybkość, z jaką mnożą się dane o lokalizacji geograficznej, pochodzące chociażby z noszonych stale przy sobie smartfonów, Microsoft zdecydował się podjąć duży krok, który pozwoli je efektywnie wykorzystać. We współpracy z HERE, Esri oraz TomTomem (z którym dotychczas firma nie miała wspólnych przedsięwzięć), Microsoft zamierza tworzyć pionierskie usługi wykorzystujące dane o lokalizacji. Firmy planują jednak zacząć od stworzenia wizualizacji połączeń między urządzeniami, które współpracują w Sieci – grafu Internetu Rzeczy na skalę światową.

Takie działanie ma pomóc stworzyć bazę, na podstawie której rozwijane będą dalsze projekty. Uważa się, że dopiero fizyczne rozmieszczenie połączeń sieciowych na mapie, pozwoli poznać realne zależności pomiędzy lokalizacją urządzeń mających dostęp do Internetu, a sposobem ich wykorzystania przez użytkowników. To zaś ma się przyczynić do łatwiejszego rozumienia potrzeb rynku i udoskonalania przyszłych usług i aplikacji.

Tworząc graf Internetu Rzeczy, korporacje chcą dołączyć swoje dzieło do grona uznanych i istniejących już wizualizacji tego typu – grafu wiedzy Binga, Microsoft Office’a, LinkedIna oraz Facebooka:

Zaprezentowany przez Facebooka w 2010 roku "social graph" to jedna z największych tego rodzaju wizualizacja danych
Zaprezentowany przez Facebooka w 2010 roku "social graph" to jedna z największych tego rodzaju wizualizacja danych

Dalsza współpraca firm ma być już jednak dużo bardziej sprecyzowana. Podczas spotkania, na którym ich przedstawiciele dyskutowali o planach na przyszłość, dość szczegółowo określono, jaki wkład do przyszłej pracy Microsoftu wniesie każda z nich.

TomTom pomoże wdrożyć usługi bazujące na lokalizacji do Microsoft Azure, udostępniając dostosowane do częstych aktualizacji mapy wysokiej rozdzielczości oraz technologię RoadDNA wykorzystywaną w pojazdach autonomicznych. HERE, który ma już swój wkład w rozwój produktów Microsoftu (między innymi Bing, Cortanę, Windows oraz Office), udostępni firmie jeszcze więcej swoich danych i usług, by Microsoft mógł wykorzystać je w przeprowadzaniu nowych badań z pojazdami. Wreszcie firma Esri, z którą Microsoft również współpracuje nie pierwszy raz, będzie dostarczać w czasie rzeczywistym między innymi dane lokalizacyjne, pogodowe, a nawet społecznościowe, które również mogą zostać wykorzystane przy rozwoju Azure.

W trakcie decydującego spotkania, przedstawiciele wszystkich czterech firm ustalili wspólne kierunki dalszego rozwoju swoich produktów i usług
W trakcie decydującego spotkania, przedstawiciele wszystkich czterech firm ustalili wspólne kierunki dalszego rozwoju swoich produktów i usług

Wszystkie powyższe działania mają przybliżyć Microsoft do stworzenia w przyszłości uniwersalnej platformy, która pozwoli wymieniać informacje pomiędzy urządzeniami w ramach Internetu Rzeczy, autonomicznymi pojazdami, usługami informacji o ruchu drogowym i pogodzie, a nawet terminarzami i notatnikami. Konsekwencją ma być możliwość planowania tras podróży w taki sposób, by uniknąć korków i niekorzystnych warunków atmosferycznych, a mimo to dotrzeć do celu jak najszybciej, po drodze wypełniając wszystkie zadania z naszego kalendarza. Microsoft bierze pod uwagę także wdrożenie swojego systemu do flot pojazdów dostawczych i integrację całości z inteligentnymi miastami.

Taka wizja przyszłości, choć futurystyczna i wykluczająca czynnik ludzki z większości codziennych ważnych decyzji podczas planowania podróży, wydaje się nieunikniona. Współpraca Microsoftu i partnerów może tylko przyspieszyć jej spełnienie.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)