Microsoft pracuje nad autorskim procesorem. Plotka coraz bliższa prawdy?

Microsoft pracuje nad autorskim procesorem. Plotka coraz bliższa prawdy?

Microsoft pracuje nad autorskim procesorem. Plotka coraz bliższa prawdy?
Redakcja
19.12.2020 14:25

Na wstępie zaznaczmy. Drugie zastosowanie nie jest niczym pewnym. Bloomberg podaje, że Microsoft podobno również dopiero "bada" użycie innego chipa do niektórych swoich urządzeń Surface. Nie jest jednak jasne, czy doprowadzi to do fizycznego powstania finalnego produktu.

Jak powszechnie wiadomo, Microsoft używa obecnie głównie procesorów Intela. Dotyczy to zarówno większości usług w chmurze Azure, jak i urządzeń Surface. Zdarzyły się jednak lekkie odsępstwa od normy gdzie w w Surface'ach można było trafić na sprzęt AMD i Qualcommu. Ot, chociażby Surface Laptop 3 czy Surface Pro X.

Rok temu Microsoft spróbował jednak czegoś innego: zaprojektował procesor SQ1, oparty na architekturze ARM, dla Surface Pro X, a niedługo potem wprowadził do niego wariant SQ2. AMD współpracowało również z Microsoftem, aby stworzyć niestandardową wersję swojego procesora Ryzen dla Surface Laptop 3.

Tu jeszcze nie czerwona, ale już żółta lampka powinna zaświecić się w biurach Intela. Przecież ledwie co Apple postawiło na własne procesory. Gdyby podobną drogę obrał Microsoft, wartości w excelowych tabelach, mogły by ulec widocznej zmianie.

Co na to sam Microsoft? O komentarz poprosił The Verge. Z odpowiedzi wynika, że firma "nadal inwestuje we własne możliwości w obszarach takich jak projektowanie, produkcja i narzędzia, jednocześnie wspierając i wzmacniając partnerstwa z szeroką gamą dostawców procesorów".

Siłą rzeczy odpowiedź na alibi rodzi dalsze domysły. Finalnie dla giganta takiego jak Microsoft stworzenie chipu nie wydaje się przeszkodą nie do przejścia.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)