Microsoft Security Essentials przetestowany przez AV-Test.org

Microsoft Security Essentials przetestowany przez AV-Test.org

Redakcja
02.10.2009 20:59

Eksperci z firmy AV-Test.org poddali finalną wersję programu Microsoft Security Essentials wraz z najnowszymi definicjami wirusów serii testów na komputerach z systemami Windows XP, Windows Vista oraz Windows 7. Wyniki wydają się przemawiać na korzyść darmowego rozwiązania antywirusowego firmy Microsoft.

Testy rozpoczęto od sprawdzenia skuteczności aplikacji w walce z obecnie aktywnymi wirusami wpisanymi na listę WildList. Program z powodzeniem zablokował wszystkie 3732 próbki szkodników.

W kolejnym badaniu sprawdzono ogólną skuteczność programu w wykrywaniu i zwalczaniu różnego typu zagrożeń, takich jak wirusy, robaki, trojany itp. Program alarmował w 98,44 procent przypadków podczas skanowania około 550 tysięcy niebezpiecznych plików.

Testowano również skuteczność programu, jeśli chodzi o zwalczanie oprogramowania spyware oraz adware. Aplikacja powstrzymała 12935 szkodników ze zbioru 14222 próbek, uzyskując stopień wykrywalności równy 90,95 procent. Podczas skanowania ponad 600 tysięcy zaufanych plików wchodzących m.in. w skład systemu Windows i pakietu Office, Microsoft Security Essentials nie zgłosił żadnego fałszywego alarmu.

Testy przeprowadzone przez AV-Test.org wykazały, że Microsoft Security Essentials nie radzi sobie z wykrywaniem wirusów, o których informacje nie znajdują się w definicjach. Wskutek tego, program nie wykrył żadnego szkodnika o bardzo krótkim stażu. Ponadto specjaliści dostrzegli, że w niektórych sytuacjach program pozostawił szczątki szkodliwego oprogramowania w postaci nieaktywnych plików wykonywalnych lub pustych kluczy rejestru.

Wszelkiego rodzaju testy oprogramowania zabezpieczającego warto traktować z pewnym dystansem, niewątpliwie jednak Microsoft może być z rezultatów zadowolony, szczególnie w świetle krytyki ze strony Symanteca oraz innych firm zajmujących się produkcją oprogramowania zabezpieczającego.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)