Modularny smartfon Ara wykorzysta magnesy elektropermanentne i aplikację konfiguracyjną

Modularny smartfon Ara wykorzysta magnesy elektropermanentne i aplikację konfiguracyjną

Modularny smartfon Ara wykorzysta magnesy elektropermanentne i aplikację konfiguracyjną
Tomek Kondrat
04.04.2014 11:19, aktualizacja: 04.04.2014 11:33

Projekt Ara, czyli smartfon zaprojektowany z myślą o daniu użytkownikom jak największej swobody poprzez umieszczanie modułów w dowolnej konfiguracji, został zapowiedziany już jakiś czas temu. Dotąd jednak zbyt wiele nie było wiadomo o postępie prac podmiotów odpowiedzialnych za wdrożenie tego innowacyjnego projektu w życie.

Dopiero teraz pojawiły się nowe wieści. Dave Hakken z firmy Phoneblocks, który zaprezentował światu projekt smartfonu z łatwo wymienialnymi elementami, miał ostatnio możliwość przespacerowania się po siedzibie drużyny ATAP w tzw. Googleplexie i nagrał krótki film, na którym można zaobserwować postępy prac i zapoznać się z ludźmi odpowiedzialnymi za poszczególne elementy, moduły, czy zdobienia.

Phonebloks update - The team behind Ara

Inżynierowie odpowiedzialni za projekt, mimo dość wczesnego etapu prac, pracują nad systemem utrzymującym elementy w całości. Poprzednia koncepcja pinów została zastąpiona przez magnesy elektropermanentne, które utrzymają elementy w całości nawet w przypadku braku przepływu energii elektrycznej. Zastosowanie tego systemu ma zapewnić lekką konstrukcję, która będzie na tyle stabilna, aby elementy nie wysuwały się z ramki bez wiedzy użytkownika. Moduły mogą być jednak z łatwością wymieniane, na nowsze i szybsze, a co się z tym wiąże koszt rozbudowy smartfona będzie dużo niższy niż wymiana całej jednostki.

Film ujawnia również rąbka tajemnicy dotyczącej aplikacji Ara Configuration App powstającej we współpracy Google z firmą Sosolimited. Aplikacja ma pozwolić na konfigurację smartfonu z różnymi komponentami sprzętowymi i zewnętrznymi elementami zdobienia (m.in. produkowanymi przez 3D Systems). Prawdopodobne jest, że aplikacja pozwoli na prostą zmianę wyglądu telefonu, gdyż jak wspominają twórcy, część użytkowników nie zetknęła się do tej pory ze smartfonami i potrzebuje prostego rozwiązania.

Przypomnijmy, że projekt Ara nie został sprzedany Lenovo wraz z Motorolą. Google dostrzega w modułowych telefonach duży potencjał i w ciągu kilku najbliższych miesięcy powinniśmy się spodziewać coraz więcej informacji dotyczących projektu. Prototyp powinien zostać zaprezentowany podczas nadchodzącej konferencji dla deweloperów Google'a.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)