Najlepsze aplikacje do medytacji – odzyskaj spokój i koncentrację ze swoim smartfonem

Najlepsze aplikacje do medytacji – odzyskaj spokój i koncentrację ze swoim smartfonem

Najlepsze aplikacje do medytacji – odzyskaj spokój i koncentrację ze swoim smartfonem
05.04.2018 17:25

Według badań Uniwersytetu Harvarda średnio przez 47% czasu gdy nie śpimy, gubimy się w myślach o tym, co nie dzieje się aktualnie. Umiejętność myślenia o czymś, co nie odbywa się w danej chwili, jest sukcesem ewolucji ludzkiego mózgu, ale płacimy za to ogromną cenę emocjonalną. Stres i lęk, niegdyś sprzymierzeńcy ratujący nam życie, w dzisiejszym świecie głównie utrudniają wykonywanie codziennych obowiązków. Wciąż nie znamy idealnego sposobu na mityczny „powrót do rzeczywistości”, ale popularność zdobywa ostatnio prosta medytacja – konkretnie programy medytacyjne, dostępne w aplikacjach mobilnych. Kojąca muzyka w połączeniu z ćwiczeniami oddechowymi może zdziałać cuda.

Calm

Calm to najpopularniejsza aplikacja tego typu. Lekcje medytacji w Calm zostały dostosowane do różnych celów, od ułatwienia zasypiania, przez podnoszenie samooceny po naukę wybaczania i wyciszenie wewnętrznego krytyka. Zajęcia zwykle są podzielone na 7 dni, lektor będzie mówił do nas po angielsku. Poza nimi znajdziemy tu sporą kolekcję muzyki relaksacyjnej i dźwięków natury wraz z kojącymi nerwy obrazami, które można wykorzystać do medytacji, pracy lub przed snem. Ciekawostką są „bajki na dobranoc”, czyli niewielka kolekcja audiobooków. Calm to także baza wiedzy – w abonamencie można uzyskać dostęp do trzech serii wykładów psychologów.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]
 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Aplikacja Calm jest dostępna dla Androida i iOS-a. Do korzystania z niej polecamy słuchawki. Za darmo można słuchać między innymi z kilkunastu 7-dniowych programów i muzyki relaksacyjnej.

Headspace

Headspace to rozbudowana aplikacja do medytacji, w pełnej wersji zawierająca setki programów i ćwiczeń. Warto się nią zainteresować dzięki doświadczeniu jej współtwórcy. Andy Puddicombe spędził 10 lat ucząc się medytacji, między innymi w Indiach i Nepalu, a po powrocie do Europy sam uczył medytacji. Swoje doświadczenie przelał na 10-minutowe programy do medytacji. Jego zdaniem wystarczy 10 świadomych minut każdego dnia, by życie było lepsze. Aplikacja zawiera nie tylko nagrania prowadzące przez medytację, ale też specyficzne animacje edukacyjne.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]
 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Headspace działa na iOS-ie i Androidzie. Za darmo możemy skorzystać z 10 lekcji po 10 minut.

10% Happier

10% Happier to aplikacja stworzona z myślą nie tylko o wprowadzeniu do medytacji, ale też poszerzaniu horyzontów. Poza nagraniami wprowadzającymi do ćwiczeń znajdziemy tu mnóstwo materiałów filmowych, zawierających ciekawe informacje na temat zastosowań medytacji i technik. W bibliotece liczącej już ponad 500 filmów nie brak też podpowiedzi, jak można podnieść jakość swojego życia. Aplikacja została przygotowana przy współpracy z najlepszymi nauczycielami medytacji z różnych krajów i ma nie tylko pomóc odzyskać równowagę, ale też bawić i uczyć.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]
 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

10% Happier działa na Androidzie i iOS-ie. Za darmo można przejść kilka podstawowych kursów i obejrzeć wprowadzenia do nich.

Simple Habit

Simple Habit to kolejny produkt dla zabieganych i zestresowanych osób, które szukają sposobu na radzenie sobie z problemami. W tworzeniu nagrań dla Simple Habit wzięli udział różni nauczyciele, od specjalistów mindfulness pracujących w firmach, przez wykładowców akademickich po byłych mnichów, którzy kształcili się w Indiach i Nepalu. W aplikacji znajduje się w sumie ponad tysiąc programów, kierowanych do różnych problemów – od łagodzenia bezsenności po redukcję stresu przed ważnym spotkaniem lub randką. Zaletą aplikacji jest możliwość dopasowania długości sesji do czasu, jaki mamy do dyspozycji, w zakresie od 5 do 20 minut.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Simple Habit można zainstalować na Androidzie i iOS-ie. Za darmo można skorzystać z ponad 50 nagrań, ponadto można przez 30 dni testować dostęp Premium. Warto też skorzystać z wersji przeglądarkowej na simplehabit.com, gdzie znajdziemy zarówno nagrania do medytacji, jak i dźwięki do pracy.

Stop, Breathe & Think

Stop, Breathe & Think to kolejna aplikacja z przygotowanymi wcześniej sesjami do medytacji, ale w przeciwieństwie do powyższych nie wymaga logowania i pozwala zapisywać informacje o aktualnym nastroju przed rozpoczęciem ćwiczeń. Po uruchomieniu aplikacja zapyta o samopoczucie fizyczne i psychiczne, a następnie na tej podstawie podpowie kilka czynności, które mogą poprawić samopoczucie użytkownika. Warto zwrócić uwagę na to, że znajdziemy tu nie tylko nagrania pomagające w medytacji, ale też ćwiczenia oddechowe, jogę i akupresurę. Nie zabrakło przypomnień o przerwie na medytację.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]
 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Stop, Breathe & Think działa na Androidzie, iOS-ie i w przeglądarce na dowolnym innym systemie. Za darmo można korzystać z ponad 30 sesji, w wersji Premium jest ich prawie 100, przy czym możemy wybrać długość sesji i głos instruktora.

Zazen Meditation Timer

Zazen Meditation Timer to bardzo prosta, minimalistyczna aplikacja, która spełnia tylko jedno zadanie – odlicza czas medytacji według podanego wcześniej schematu. Schematy można układać samodzielnie, czy to na podstawie doświadczenia, czy zdobytych nauk. O zmianie etapu informować będzie kilka uderzeń dzwonka, przy czym ten dźwięk także można zmienić. Nie ma tu żadnej muzyki, wskazówek ani głosu nauczyciela. Użytkownik sam decyduje, w jaki sposób wykorzysta czas – skupiając się na otoczeniu, na oddechu, rozciągając mięśnie lub relaksując się. W razie potrzeby aplikacja może też wyciszyć wszystkie inne dźwięki z telefonu.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Zazen Meditation Timer jest dostępny dla Androida.

Windows 95 Startup Sound (Slowed 4000%)

Szukający muzyki do medytacji możemy sięgnąć też do niezmierzonych zasobów YouTube'a, ale trzeba przygotować się na zaskoczenie. Dla prawdziwych fanów komputerów idealny będzie zwolniony 40-krotnie dźwięk uruchamiania Windowsa 95. Brzmi niesamowicie, prawda?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (87)