Netrunner 17 dla zaniepokojonych o losy Kubuntu: świeże pakiety i integracja z KDE

Netrunner 17 dla zaniepokojonych o losy Kubuntu: świeże pakiety i integracja z KDE

Netrunner 17 dla zaniepokojonych o losy Kubuntu: świeże pakiety i integracja z KDE
24.11.2015 10:24, aktualizacja: 24.11.2015 10:46

Przyszłość Kubuntu wcale nie jest dziś pewna– dotychczasowy lider projektu, Jonathan Riddel zrezygnowałz pracy, mając dość konfliktu ze społecznością Ubuntu. Wersja15.10 została wydana, ale co dalej? Mimo zapewnieńdeweloperów, coraz więcej użytkowników tego popularnego distro zKDE rozgląda się za przyjazną alternatywą. Linux Mint, choćznany i lubiany, w swojej odmianie z KDE jest raczej przeciętny.Warto więc przyjrzeć się wydanemu właśnie Netrunnerowi 17, onazwie kodowej „Horizon”.

Netrunner 17 przynosi najświeższe spośród stabilnych atrakcjelinuksowego desktopu. To jądro w wersji 4.2, środowisko KDE Plasma5.4.3, biblioteki KDE Frameworks 5.15, pakiet aplikacji systemowychKDE Applications 15.08.2 – i w tym wreszcie menedżer informacjiosobistych Kontact przeniesiony na nowe biblioteki w wersji 5.0.

Obraz

Spoza świata KDE dostajemy Firefoksa 42, Thunderbirda 38, VLC2.2.1, LibreOffice 5.0 i Virtualboksa 5.0 – wszystkie te aplikacjezostały nie tylko na chybcika zainstalowane, ale też dostosowane dointerfejsu KDE i w pełni zintegrowane ze środowiskiem. Z pełnąlistą pakietów możecie zapoznać się na stronie distrowatch.

Zadbano też o szatę graficzną, do tej pory uważaną przezwielu za niedopracowaną bądź nadmiernie ekscentryczną. Oprócznowego zestawu tapet dostajemy w tym wydaniu dwie nowe skórki,BlackX i BlueX, które oczywiście można dostosowywać do własnychpotrzeb.

Z perspektywy dotychczasowych użytkowników Kubuntu ważne jestto, że Netrunner zapewnia im niemal całkowitą kompatybilność zdotychczas używanymi repozytoriami. Bez problemu zainstalujemydodatkowe pakiety .deb, czy dodamy nowe repozytoria ppa. Działająteż zoptymalizowane pod desktop wersje systemowego jądra. Sporąwygodą jest to, że nie trzeba dodatkowo instalować Flasha, Javyczy multimedialnych kodeków – wszystkie one są już na miejscu.

Obraz

Netrunner 17 nie jest jednak już dla użytkowników starych,32-bitowych komputerów. Nową wersję wydano tylko dla 64-bitowejarchitektury x86. ISO najlepiej pobrać przez BitTorrenta, linkiznajdziecie na stronieproducenta.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)