Nokia HERE Auto — połącz samochód ze smartfonem

Marcin Paterek

30.08.2013 14:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kilka dni temu Nissan zapowiedział, że chce w 2020 r. wprowadzić do sprzedaży auto, którego kierowca nie będzie musiał prowadzić. Zanim jednak to się stanie, czeka nas okres udoskonalania komputerów pokładowych. Oferowane przez nie możliwości postanowiła wykorzystać Nokia, która zaprezentowała dziś HERE Auto — rozwiązanie integrujące wbudowaną nawigację samochodową z chmurami obliczeniowymi i smartfonami.

W przypadku części samochodowej trudno doszukiwać się rewolucji, bo HERE Auto to po prostu obejmująca 95 krajów nawigacja, która pozwala zaplanować trasę za pomocą strony internetowej czy smartfona. Może ona działać w trybie offline lub online — połączenie z Siecią służy do aktualizowania map na bieżąco, analizy natężenia ruchu na zaplanowanej trasie i wytyczania objazdów zakorkowanych ulic, wyświetlania informacji o pogodzie, cenach paliw na mijanych stacjach czy poszukiwania pobliskich parkingów (wraz z możliwością kupna biletu, ale dotyczy to tylko wybranych obiektów). Nawigacja jest też na bieżąco synchronizowana ze smartfonem, a kierowca może zapisywać ulubione trasy czy miejsca, jak również oglądać zdjęcia wyznaczonego celu, by móc lepiej zorientować się w okolicy.

HERE Auto rozwija skrzydła dopiero po połączeniu z aplikacją dla Androida lub Windows Phone, która pozwala kierowcy zdalnie zarządzać samochodem. Wciąż nie jest to poziom BMW 750iL, którym już szesnaście lat temu szalał po parkingu James Bond, ale pomysł Nokii i tak prezentuje się obiecująco. Za pomocą smartfona można sprawdzić, gdzie w danej chwili znajduje się auto (może się to przydać na zatłoczonych parkingach pod gołym niebem), pozostałą ilość paliwa w baku czy płynu do spryskiwaczy, ciśnienie w oponach, przebieg oraz temperaturę wewnątrz i na zewnątrz pojazdu. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by z wyprzedzeniem włączyć klimatyzację i wsiąść do odpowiednio podgrzanego lub schłodzonego samochodu.

Nokia twierdzi, że to dopiero początek możliwości systemu i zachęca producentów aut do przygotowania dodatkowych aplikacji, które wykorzystają udostępnione API. Wiadomo już, że pomysł Finów będzie jednym z elementów szykowanej przez Continental platformy Open Infotainment, a Nokia ponoć już pracuje nad rozszerzeniem listy partnerów. Pokaz możliwości HERE Auto odbędzie się 10 września 2013 r. podczas Frankfurt Motor Show.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)