Nowy Firefox dostępny: jest jeszcze szybszy i od teraz nie zaufa FTP

Strona głównaNowy Firefox dostępny: jest jeszcze szybszy i od teraz nie zaufa FTP
26.06.2018 09:58
Nowy Firefox dostępny: jest jeszcze szybszy i od teraz nie zaufa FTP

Do użytkowników Firefoksa trafia kolejna aktualizacja przeglądarki. To już wersja z numerem 61, która po raz kolejny ma być najszybsza jak dotąd i zapewniać jeszcze więcej bezpieczeństwa. Mozilla chwali się, że w tej edycji usprawniono wiele elementów, które realnie wpływają na odczuwalną szybkość działania programu. Nie ma więc wątpliwości, że w tym przypadku należy liczyć przede wszystkim na zmiany „pod maską”, a nie takie widoczne na pierwszy rzut oka.

bELxUYaJ

Aby przyspieszyć przeglądarkę, zdecydowano się usprawnić w niej działanie renderowania z wykorzystaniem Quantum CSS oraz wprowadzić dodatkowe zmiany zależne od systemów. W wersji dla Windowsa i Linuksa liczyć można na szybsze przełączanie kart, zaś w przypadku macOS zdecydowano się stworzyć osobny proces dla rozszerzeń WebExtensions, co ma pomóc w optymalizacji pracy procesora.

350248333543237569

Istotne zmiany pojawiają się jednak również od strony bezpieczeństwa. W Firefoksie dostępna jest teraz domyślnie włączona obsługa TLS 1.3, który względem poprzedniej wersji protokołu cechuje się między innymi lepszym szyfrowaniem oraz skróconym czasem niezbędnym do rozpoczęcia przesyłu danych.

bELxUYaL

Co jednak w tym wydaniu przeglądarki prawdopodobnie najważniejsze – zablokowany został dostęp do źródeł FTP. Protokół ten uznawany jest od dłuższego czasu za wyjątkowo niebezpieczny i zmiany w tym zakresie były zapowiadane już wcześniej. Mowa jest o pobieranych protokołem FTP fragmentach stron HTTP, a także HTTPS. Od teraz taka zawartość nie będzie już pobierana i poskutkuje wyświetleniem stosownego ostrzeżenia w konsoli.

Zablokowane ładowanie zawartości z wykorzystaniem FTP. Źródło: Mozilla Security Blog.
Zablokowane ładowanie zawartości z wykorzystaniem FTP. Źródło: Mozilla Security Blog.

Ponadto w nowym Firefoksie pojawiły się także inne, mniejsze udogodnienia. Użytkownik może od teraz korzystać z większej liczby wyszukiwarek, dodając do paska wyszukiwania własne – o ile strona źródłowa obsługuje wtyczkę OpenSearch. Użytkownicy macOS-a mogą natomiast wygodniej udostępniać linki, bo wystarczy tu teraz skorzystać z opcji w menu akcji na pasku adresu.

W przeglądarce ulepszono także obsługę ciemnego motywu, by wyglądał spójnie w całym interfejsie, usprawniono synchronizację zakładek oraz otwarto drogę do lepszej personalizacji w przyszłości – dodatki WebExtensions mogą od teraz zajmować się ukrywaniem kart. Najnowszą wersję Firefoksa można już pobierać za pośrednictwem naszego katalogu oprogramowania. Do wyboru wersja na Windowsa i macOS-a, a także mobilne odmiany na Androida oraz iOS.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bELxUYbH