Obszedł ekran blokady Androida. Google zapłaciło mu 70 tys. dolarów

Google zapłaciło badaczowi 70 tys. dol. za obejście ekranu blokady Androida
Google zapłaciło badaczowi 70 tys. dol. za obejście ekranu blokady Androida
Źródło zdjęć: © YouTube
Konrad Siwik

16.11.2022 10:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli szukasz sposobu na bardzo szybkie zarobienie dużych pieniędzy, możesz spróbować znaleźć lukę w zabezpieczeniach i odebrać nagrodę bug bounty. Jeden z badaczy otrzymał od Google wypłatę w wysokości 70 tys. dol. po tym, jak odkrył sposób na odblokowanie telefonów z systemem Android bez kodu dostępu, a zrobił to przez przypadek.

Węgierski badacz David Schütz zgłosił do Google błąd wysokiej wagi, oznaczony jako CVE-2022-20465, który jest opisywany jako obejście ekranu blokady z powodu błędu logicznego w kodzie, który może prowadzić do lokalnej eskalacji uprawnień bez konieczności wprowadzania hasła.

Chociaż exploit wymaga, aby urządzenie z Androidem było w rękach atakującego, jest to skuteczny sposób na obejście blokady ekranu zabezpieczonej PIN-em, wzorem, hasłem, odciskiem palca lub twarzą. Schütz odkrył wadę po tym, jak podróżował przez 24 godziny, a jego Pixel 6 padł podczas wysyłania serii wiadomości tekstowych.

Obejście ekranu blokady Androida

Po podłączeniu ładowarki i ponownym uruchomieniu urządzenia Pixel poprosił o kod PIN karty SIM, który jest oddzielny od kodu ekranu blokady; jest on zaprojektowany, aby powstrzymać kogoś przed fizyczną kradzieżą karty SIM i jej użyciem. Schütz nie był w stanie przypomnieć sobie swojego kodu, wywołując blokadę SIM po trzech nieudanych próbach.

Jedynym sposobem na zresetowanie zablokowanej SIM jest użycie osobistego kodu odblokowującego, czyli PUK. Są one często drukowane na opakowaniu karty SIM lub można je uzyskać, dzwoniąc do obsługi klienta operatora. Schütz użył tego pierwszego rozwiązania, co pozwoliło mu zresetować PIN. Jednak, zamiast wyświetlić prośbę o hasło do ekranu blokady, Pixel poprosił tylko o zeskanowanie odcisku palca.

Schütz eksperymentował z tą anomalią, aż w końcu odkrył, że odtworzenie tych działań bez ponownego uruchomienia urządzenia umożliwiło pełne obejście ekranu blokady. Nie był nawet wymagany odcisk palca, a wszystko przedstawił na nagraniu wideo.

Badacz twierdzi, że proces zadziałał na jego smartfonach Pixel 6 i Pixel 5. Google naprawiło błąd w najnowszej aktualizacji Androida 5 listopada, ale przestępcy mogli go wykorzystywać przez co najmniej sześć miesięcy. Wszystkie urządzenia z systemem Android 10 do Android 13, które nie zostały zaktualizowane do listopadowej łatki, są nadal podatne na atak.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)