Oszuści znowu atakują. Kuszą rzekomym odszkodowaniem

Oszuści znowu atakują. Kuszą rzekomym odszkodowaniem

Oszuści wycelowali w użytkowników OLX i Vinted.
Oszuści wycelowali w użytkowników OLX i Vinted.
Źródło zdjęć: © unsplash
Mateusz Tomczak
10.03.2023 13:25

CERT Polska wydało ostrzeżenie o kolejnym oszustwie, w wyniku którego można stracić pieniądze. Tym razem przestępcy wycelowani głównie w ofiary, które zostały okradzione już wcześniej.

Polscy internauci systematycznie spotykają się z oszustwami wykorzystującymi dużą popularność portali aukcyjnych. Tylko w tym miesiącu pojawiły się informacje o zagrożeniach dla użytkownicy Allegro czy oszustwie "na OLX". Wykryte teraz działania cyberprzestępców stanowią niebezpieczeństwo dla osób korzystających z platform OLX i Vinted. W prowadzonej kampanii przynętą jest rzekome odszkodowanie za... oszustwo internetowe.

Rzekome odszkodowanie za oszustwo internetowe

Do ataku wykorzystywane są wiadomości SMS. W treści zamieszono informację, iż pojawiła się możliwość uzyskania odszkodowania od państwa z tytułu poniesionych strat wynikających z działalności oszustów na OLX i Vinted. SMS zawiera link, który przenosi na specjalnie przygotowaną stronę internetową. Za jej pośrednictwem przeprowadzana jest kluczowa faza tego procederu.

Stronę internetową spreparowano w taki sposób, że pod względem wizualnym mocno przypomina oficjalne witryny rządowe. Zawarto na niej krótką instrukcję, wedle której po podaniu danych osobowych oraz wskazaniu swojego banku i pozytywnym przejściu weryfikacji zgłoszenia można uzyskać odszykowanie. Niestety złapanie się w tę pułapkę oznacza przejście na kolejną stronę internetową, gdzie pod pozorem logowania się na swoje konto bankowe ofiara podaje kilka informacji. Wszystko trafia w ręce oszustów, którzy mają komplet danych potrzebnych im do kradzieży pieniędzy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Państwo nie prowadzi tego typu wsparcia

Szata graficzna spreparowanej strony internetowej wydaje się uwiarygadniać całą historię wymyśloną przez oszustów, ale nie brak tu elementów pozwalających na zorientowanie się, że coś jest nie tak.

Bardzo często przy różnego rodzaju oszustwach można zauważyć na przykład dziwne domeny, błędy językowe oraz przesadnie krótką ścieżkę związaną z formalnościami. Wszystkie te elementy charakteryzują również omawiane oszustwo.

Eksperci zajmujący się bezpieczeństwem w sieci przypominają, że państwo nie prowadzi tego typu wsparcia, a kampania przygotowana przez cyberprzestępców to żerowanie na łatwowierności, niewiedzy i rozpaczy często towarzyszącej osobom, które już raz padły ofiarą oszustwa. Należy zachować czujność, a każde przestępstwo lub próbę jego popełnienia zgłaszać odpowiednim organom.

Mateusz Tomczak, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)