Oszuści uwielbiają Allegro. Zagrożeni kupujący i sprzedający

Oszustwo "na Allegro"
Oszustwo "na Allegro"
Źródło zdjęć: © Pixabay

08.03.2023 07:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kolejne oszustwo z Allegro w roli głównej. Cyberprzestępcy podszywają się pod popularny portal aukcyjny, próbując zastraszyć jego użytkowników rzekomą blokadą konta. Na takie maile lepiej uważać.

Allegro jest bohaterem ostatnich kampanii cyberprzestępców. Internauci otrzymują różne warianty wiadomości e-mail, których punktem wspólnym jest Allegro i komunikat o rzekomo zablokowanym koncie. To rzecz jasna oszustwo, Allegro nie wysyła podobnych wiadomości.

Najnowszy wariant oszustwa "na Allegro" bazuje na podszywaniu się pod Allegro Lokalnie, czyli, jak sama nazwa wskazuje, wersję serwisu, która została stworzona z myślą o ogłoszeniach lokalnych. Sama tematyka oszustwa jest jednak bardzo podobna. Podszywający się pod Allegro informują o blokadzie konta i nakłaniają do podjęcia działań w celu zapobiegnięcia jej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przygotowany przez oszustów mail wygląda dość wiarygodnie. Co prawda występują w nim błędy interpunkcyjne, a konstrukcja niektórych zmian nie jest idealna, ale w porównaniu do wielu innych kampanii phishingowych, tu widać sporo staranności.

Jak w wielu podobnych przypadkach, tu oszuści starają się wykorzystać sprawdzoną już metodę. Konto miałoby zostać tymczasowo zawieszone ze względu na niewłaściwe dane rozliczeniowe. Aby zmotywować potencjalną ofiarę do otwarcia przesłanego odnośnika, stosowana jest presja czasu - jeśli nie uzupełnisz danych w ciągu 12 godzin, konto zostanie zawieszone na stałe.

Biorąc pod uwagę, że maili, w których cyberprzestępcy podszywają się pod Allegro, jest w ostatnim czasie w sieci naprawdę wiele, warto mieć się na baczności. Serwis z pewnością nie wysyła podobnych informacji na temat konieczności uzupełnienia danych z jednoczesną groźbą nałożenia stałej blokady na konto. Takie praktyki oszustów mają zachęcić do otwarcia przesłanego odnośnika i przechwycenia określonych danych - mogą być to dane do karty płatniczej czy dane logowania do konta w Allegro.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)