Masz konto na Allegro? Oszuści chcą wyłudzić dane twojej karty

Masz konto na Allegro? Oszuści chcą wyłudzić dane twojej karty

Allegro
Allegro
Źródło zdjęć: © GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett | SOPA Images
Oskar Ziomek
06.03.2023 09:10, aktualizacja: 06.03.2023 10:04

Użytkownicy Allegro muszą być szczególnie wyczuleni na otrzymywane wiadomości e-mail. Trwa atak na Polaków, który prowadzi do wyłudzenia danych logowania z Allegro, z karty płatniczej i finalnie - utraty pieniędzy.

O szczegółach ataku informuje serwis Niebezpiecznik. Zagrożeni są w praktyce wszyscy użytkownicy Allegro, którzy mogą dać się nabrać na fałszywą wiadomość e-mail. Atakujący wykorzystuje wizerunek serwisu i grozi blokadą konta Allegro: "Twoje konto może zostać zablokowane z racji częstych prób logowań z aplikacji mobilnej. W celu ochrony konta prosimy o autoryzację oraz potwierdzenie aktualnych danych" - brzmą pierwsze zdania wiadomości. Całość przygotowana jest zaskakująco wiarygodnie.

W treści fałszywej wiadomości "od Allegro" pojawia się oczywiście link pod przyciskiem, który teoretycznie pozwala "Potwierdzić konto". W praktyce jest to przekierowanie na spreparowaną stronę, gdzie wyłudzane są dane logowania do serwisu Allegro oraz wszystkie dane karty płatniczej. Jeśli właściciel konta da się na to na brać, ktoś będzie mógł zacząć posługiwać się jego kartą i w praktyce zrobić zakupy na jego koszt.

Fałszywa wiadomość "od Allegro"
Fałszywa wiadomość "od Allegro"© Niebezpiecznik

Ten phishing to typowy atak tego typu - wykorzystujący znaną markę i podprogowo sugerujący odbiorcy, że konieczne jest szybkie wykonanie prostej czynności, by uchronić się przed innymi problemami (tutaj blokadą konta Allegro). Oczywiście cała historia opisana przez atakującego nie ma związku z rzeczywistością i nie należy jej ufać, a podobną wiadomość wypada po prostu zignorować.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli użytkownik nie zorientował się, że to przekręt i podał dane logowania do Allegro oraz swojej karty, najlepiej zrobi w pierwszej kolejności blokując kartę płatniczą w banku. Następnie warto skontaktować się z Allegro, by podjąć próbę odzyskania konta.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)